Kniha o incestu Josefa Fritzla se Rakušanům nejspíš líbit nebude
Na rakouských knižních pultech se objevuje kniha o nedávném případu incestu Josefa Fritzla, který držel skoro 25 let ve sklepě svoji dceru a měl s ní sedm dětí. Příběh na hranici fikce s realitou mapuje takzvaný případ století, tedy kauzu Josefa Fritzla. Román Claustria, jejíž vydání vzbudilo rozruch už ve francouzském originále, nastavuje také zrcadlo rakouskému národu, a toto vysvědčení pro Rakušany není moc příjemné.
Autor knihy Francouz Regis Jauffret přiznává, že neumí německy a před propuknutím kauzy v roce 2009 v Rakousku nikdy nebyl. Na druhou stranu je o něm známé, že si s případem dal velkou práci a pečlivě rešeršoval kolem města Amstetten v Dolním Rakousku, kde se celý případ stal, a také sledoval celý případ.
Přesto jeho rešerše vykazuje určité mezery, nemluvil s klíčovými aktéry případu, například s Fritzlovým obhájcem anebo s vrchním policejním vyšetřovatelem.
Jauffert vyvodil dalekosáhlé závěry, které promítl do své knížky. Mezi nejkontroverznější patří ten, že Josef Fritzl nebyl v případu sám, například Fritzlova žena musela o skrýši ve sklepě vědět a je spolupachatelkou stejně jako sousedé, kteří si přece tak dlouho nemohli ničeho nevšimnout a raději se koukali jinam.
O nevém románu Claustria, který vychází v Rakousku, vypráví zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger
Obraz Rakušanů se v zemi nebude líbit asi nikomu, odborníků ani laické veřejnosti, protože autor označuje národ za slepý a hluchý, který nevidí, co se kolem něj děje. Předhazuje také jejich letité trauma, nedůsledné vypořádání se s nacistickou minulostí.
Při své rešerši v oblasti Amstettenu a zjistil, že je zde typické, že otec je hlavou rodiny a tamní otcové nechodí daleko k tělesným trestům. To promítl i do osoby Josefa Fritzla a udělal z něj typického Rakušana, který je velmi zlý.
Dějiště kauzy, město Amstetten, se snaží s událostmi vyrovnat po svém, snaží se zapomenout a vytěsnit to z hlavy. Dům, kde se hrůzy děly, stojí na svém místě, sice se několikrát uvažovalo o jeho stržení, pak z něho dokonce měla být bytovka, nyní je ale zapečetěný a opuštěný.
Fritzlova dcera Elisabeth a její děti údajně žijí někde v Rakousku pod novou identitou, rakouské úřady odmítají sdělovat cokoliv bližšího o tom, kde jsou, jak se jmenují a jak se jim daří.
Za svůj čin dostal Fritzl doživotí spolu s nařízeným pobytem v psychiatrické léčebně. Stále ale existují skeptici, kteří dávají zapravdu i autorovi románu Claustria a říkají, že v případu nevyšla na světlo celá pravda, ať už se to týká možných spolupachatelů, anebo rozsahu zločinů samotného Fritzla. Jeden z rakouských poslanců teď dokonce požaduje, aby vyšetřování znovu prověřil mezinárodní tým za účasti americké FBI.