Kyslíková terapie maže vrásky

Bezsrstým myším, které tráví čas pod paprsky ultrafialového záření, se stane to samé co lidem – na jejich pokožce se vytvoří hluboké vrásky. Pobyt v kyslíkové komůrce tomu ale dokázal zabránit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ultrafialové světlo může výrazně zpomalovat šíření koronaviru

Ultrafialové světlo může výrazně zpomalovat šíření koronaviru | Foto: Fotobanka stock.xchng

Působení UVB záření na holou pokožku je spojeno se vznikem vrásek a zvětšením krevních cév, které pokožku prostupují. V poškození kůže ultrafialovým zářením hrají důležitou roli takzvané transkripční faktory, které se vážou na určitá místa DNA a ovlivňují funkci jednotlivých genů. Jeden z těchto faktorů (hypoxický inducibilní faktor) odpovídá na nízkou hladinu kyslíku. Vědci z Tokijské univerzity se domnívali, že kyslík bude s transkripčními faktory interferovat a mohl by tak poškození pokožky zmírnit.

Pokusy s „nahatými“ hlodavci dokazují, že vědci se nemýlili. V pokožce bezsrstých myší, které se během pětitýdenní studie třikrát týdně opalovaly pod umělým zdrojem UVB záření, se vytvořily hluboké vrásky. U myší, které dostávaly stejné dávky ultrafialových paprsků, ale po každém slunění strávily 2 hodiny v komůrce s 90 % kyslíku, byly vrásky menší a mírnější byl i růst krevních cév v pokožce. Výsledky studie tak ukazují, že působení kyslíku zřejmě dokáže mírnit některé negativní účinky opalování. Že bychom si tedy ze solária chodili lehnout ještě do kyslíkové komory?

Zdroj: American Journal of Physiology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme