„Dřív byli lidé více venku a opálili se postupně. Když jsme dnes celý den v kanceláři a pak se najednou opalujeme u moře, vzniká pro kůži nepřirozené a rizikové spálení,“ říká dermatolog Jan Kučera.
Opálení je poplašným signálem, který znamená, že pleť byla napadena sluncem. Ve skutečnosti není žádná účinná ochrana proti UV paprskům a opalovací krém nestačí, píše francouzský deník Le Figaro.
Ozonová vrstva, která brání dopadu ultrafialového záření na Zemi, v následujících dnech zeslábne. Zejména ve čtvrtek a v neděli kolem poledne proto meteorologové očekávají zvýšené hodnoty UV indexu.
2:06
|Naděžda Hávová, Jakub Viliš, Marika Táborská, Klára Bílá|Zprávy z domova
Letní sílu bude mít víkendové sluníčko a očekávají se další teplotní rekordy. Podle meteorologů by mělo být až 29 stupňů Celsia. O tři stupně méně naměřili v Klementinu v roce 1800 a 1866. Slunečné počasí ale představuje riziko popálení kůže.
Bezsrstým myším, které tráví čas pod paprsky ultrafialového záření, se stane to samé co lidem – na jejich pokožce se vytvoří hluboké vrásky. Pobyt v kyslíkové komůrce tomu ale dokázal zabránit.