Projekt Galileo bude potřebovat skoro dvě miliardy eur navíc
Projekt evropského systému satelitní navigace Galileo bude stát o skoro dvě miliardy eur víc, než se předpokládalo. S těmito propočty Evropské komise se dnes seznámili ministři dopravy členských zemí Evropské unie. Celkové náklady na spuštění systému se tak dostávají k částce pět a půl miliardy eur.
Ministrům nezbylo nic jiného, než vzít zvýšení nákladů na vědomí, protože Galileo je prioritním projektem pro Evropskou unii. Má se podílet na zvýšení konkurenceschopnosti Unie na světových trzích a také bude znamenat nezávislost na americkém systému GPS, který provozuje armáda a mohla by ho teoreticky kdykoli vypnout.
Vyšší náklady vznikají hlavně kvůli rostoucí ceně za vynášení družic do vesmíru, na které si Evropská unie najímá třeba ruské rakety. Zatím jsou ve vesmíru dvě družice, ale celkem jich tam bude třicet. Druhým důvodem zvyšování nákladů je malá konkurence mezi dodavateli některých kontraktů.
Bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák mluví o projektu Galileo ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3
Rada ministrů dopravy dnes zaúkolovala Evropskou komisi, aby provedla analýzu možného snížení nákladů. Má se dělat všechno pro to, aby už náklady dále nerostly.
Některé země, například Rakousko, Nizozemsko nebo Spojené království nechtěly vůbec navyšovat rozpočet pro Galilea, ale jiné země jako třeba Francie, Německo, Itálie nebo Španělsko byly pro dofinancování tohoto projektu.
„Podporujeme myšlenku provedení analýzy nákladovosti. Z druhé strany rozumíme tomu, že se v zásadě zvyšují a přibývají nové požadavky na to, co všechno systém Galileo má splňovat. Od toho se pochopitelně odvíjí i debata o oprávněných nákladech,“ uvedl ministr dopravy Vít Bárta.
Pokud jde o stěhování Galilea do Prahy, konkrétní termín není dosud znám. Podle neoficiální informace by to mělo být během léta. Nicméně úředníci z bruselské agentury pro řízení Galilea se už seznamují s možnostmi ubytování v Praze nebo kam pošlou děti do škol.
V roce 2014 by se měly spustit první služby Galilea. K tomu bude stačit 18 satelitů ve vesmíru. V roce 2019 by už mělo Galileo poskytovat veškeré svoje funkce, které možná ještě někdo vymyslí. Plán vypouštění družic v příštím roce a v roce 2013 je daný a musí se dodržet.
„Finance, které jdou na tento projekt, nejsou vázány jen na gigantické nadnárodní společnosti, ale je zde jasný závazek, že čtyřicet procent financí musí jít do malého a středního podnikání, a to je i pro Českou republiku velmi zajímavá příležitost,“ řekl Vít Bárta.