Hop a Zuzanka se stali oficiálními obyvateli Zoo Plzeň. Ta chystá nové expozice
Plzeňská zoo pokřtila tento týden dva nové přírůstky. Sameček zebry Chapmanovy a samička nyaly nížinné se narodili na konci minulého roku a mají se čile k světu. Obě mláďata mohou spatřit už i návštěvníci.
Starším z dvojice je sameček zebry Chapmanovy Hop. Ošetřovatelé malému neposedovi neřeknou jinak než Hopík. Jméno nedostal náhodou.
„Jméno Hop je symbolické, protože v plzeňské zoologické zahradě dlouhé roky bydlel hřebec Hop, který nedávno umřel ve velice pokročilém věku 29 let a stal se otcem asi tří desítek mláďat. Takže na jeho počest dostal jeho nejmladší, poslední syn jméno,“ vysvětluje mluvčí plzeňské Zoo Martin Vobruba.
Zebry jsou v Plzni chovány od roku 1974, mají tedy letos výročí. A jejich stádo určitě stojí za povšimnutí. V současné chvíli má jednoho hřebce, tři dospělé kobyly a dvě mláďata.
Druhým mládětem zebry je samička, která se narodila teprve ve středu, a ošetřovatelé jí ještě nestihli vymyslet jméno. Přestože nezakryje svou pruhovanou roztomilost, není to žádný drobeček.
„Možná tak kolem 70 centimetrů na výšku a tak 35 – 40 kilo,“ potvrzuje i ošetřovatel František Maňhal a dále přibližuje méně známé zvíře - nyalu nížinnou:
„Je to africké zvíře, žije spíše ve stepích, kde je vysoká tráva a vyšší křovíčka. Je to listožravé zvíře, které se živí převážně listy z křovin.“
Samička přišla na svět přesně na Štědrý den a dostala jméno Zuzanka. Je dost pravděpodobné, že ji brzy doplní nějací sourozenci.
„Počítáme, že by v březnu, dubnu měla být ještě dvě mláďata,“ dodává František Maňhal.
Křtu obou mláďat se zúčastnily i děti ze 7. základní školy v Plzni, která dostala možnost účastnit se křtu jako odměnu za zájem vzdělávat děti prostřednictví enviromentálního centra Lüftnerka.
Dva druháci mohli dokonce navštívit přímo výběh nyal a zeber a pokusit se je nakrmit přímo z ruky. Podařilo se jim to především u antilop. Adriana a Dominik jsou tak velmi rádi za nevšední zážitek.
Zvětšit mapu
A aby se nejen děti měly na co do zoo těšit i příště, buduje už teď zahrada další nové expozice. V letošním roce by tak v rámci projektu Stopy člověka v přírodě měly vzniknout dva nové expoziční celky.
„Jeden návštěvníci spatří v prostoru pod současnou expozicí vlka hřivnatého, pod indiánskou chýší Churuata z loňského roku a je to expoziční celek pro zvířata amazonského pralesa. Zejména tam budou drápkaté opičky a další savci,“ přibližuje Martin Vobruba a pokračuje:
„Druhý expoziční celek vzniká nad prostorem současné africké restaurace Kiboko, v blízkosti voliéry supů. A to bude expoziční celek pro želvy středomoří.“
Termín dokončení je naplánován na listopad letošního roku.