Japonský fotbal chuligány netrpí, klubům hrozí tvrdé tresty
Fotbalové zápasy v Japonsku navštěvují desetitisíce diváků. Urážení a rasové pokřiky tam ale slyšet nejsou. Klubům totiž hrozí velmi přísné tresty, což nedávno poznal i jeden z těch nejoblíbenějších.
Japonský fotbalový klub Urawa Reds patří k nejpopulárnějším v Asii, ale fanoušci v Evropě si ho mohli pořádně všimnout až nedávno kvůli rasovým projevům několika příznivců. Za transparent s nápisem „jenom pro Japonce" měl tým jako první v Japonsku dokonce na jeden zápas uzavřené hlediště.
„Většina japonských fanoušků fotbalu nerozumí, ale jsou nadšení. Vyrábí i chorea a Japonci nejsou pozadu za Evropou,“ vzpomíná kapitán Plzně Pavel Horváth, který v Japonsku působil.
V autobuse cestou na zápas se fanoušci v Japonsku téměř neprojevují, na stadionu ale vládne hlučná fotbalová atmosféra. Fanoušci mají naposlouchané chorály z Jižní Ameriky i z evropských soutěží.
Fotbalový zápas navštívil v Japonsku reportér Českého rozhlasu Jaroslav Plašil
Urážky a negativní projevy na stadionu v Urawě slyšet nejsou. Pouze útočné akce soupeře a výkopy brankáře hostí provázel pískot. Jinak jde o ryze sportovní fandění po celých devadesát minut. Za akci několika jedinců se omlouvají i ti fanoušci, kteří s ním nemají nic společného.
V Japonsku stačil k přísnému trestu jediný urážlivý transparent a klubu nepomohlo ani to, že dlouhodobě razí heslo „sportem k míru“ a že se za několik příznivců okamžitě omluvil. Jde o velký rozdíl oproti prostředí, kde nejsou výjimkou urážlivá chorea nebo pokřiky s rasovým podtextem, které nejsou brány vážně.
Japonští fanoušci jsou slušnější, ale gól slaví stejně jako jinde na světě. Tím spíš, když je rozhodující a padne až v závěrečných minutách, jak se stalo v pohárovém zápase celku Urawa Reds.