Nové koupaliště v Blovicích je těsně před dokončením, otevře se v polovině července
Obyvatelé Blovic na jižním Plzeňsku si v létě zaplavou v novém koupališti. Město se rozhodlo postavit přírodní koupací biotop, podobný, jako mají například Dobřany, a získalo na něj dotaci z Evropské unie. Blovičtí po koupališti touží už desítky let, dosud si jezdili zaplavat až do 20 kilometrů vzdálených Rokycan. Do vody v nových bazénech se ponoří už v polovině července.
Stavba koupacího biotopu jde do finále. Za 14 dní bude všechno hotovo, první ze dvou bazénů už je skoro napuštěný a teď se musí jen počkat, až vyroste tráva, aby návštěvníci nechodili po zemině. Celý areál je ve svahu a z horního bazénu do dolního bude možné sjet po tobogánu.
„Největší hloubka je tři a půl metru a přechází to pozvolna až do 40 centimetrů, kde je pro děti brouzdaliště. V menším bazénu, do kterého vede tobogán, je největší hloubka dva a půl metru,“ představuje bazény starosta Blovic Jan Poduška z ODS.
V horní části areálu už se také dokončuje stavba sociálního zařízení, tedy toalet a sprch. V dolní pak vznikne domek s pokladnou a s půjčovnou slunečníků a hned vedle už je hřiště na plážový volejbal.
Voda se bude na koupališti čistit v kořenové čistírně, která je v nejvyšší části areálu. Nebude chemicky upravená a každý týden půjde na rozbor.
„Voda protéká lagunou. Má to další výhodu, že při průtoku rostlinami se nejen očistí, ale i zahřeje. Na koupalištích bývá běžné, že jsou navštěvována ještě v září. Voda je ještě teplá, i když vzduch už je třeba chladnější,“ popisuje starosta.
Ovšem jednu vadu na kráse nové koupaliště má. Hned v jeho sousedství je zemědělský areál, který nejenže nelahodí oku, protože je to vlastně polorozbořená ruina, ale zároveň nosu.
„Bohužel v posledních dvou letech jsou tam telata a v některých chvílích je to tady cítit,“ trápí starostu Jana Podušku – i obyvatele Blovic.
Město chce zemědělský areál koupit
Město už s majitelem zemědělského areálu jedná. Prostor kolem hospodářské budovy je už uklizený a vytěžená je i silážní jáma, která zapáchala asi nejvíc. Hlavní ale je, že majitel nenamítá nic proti tomu areál opustit a prodat ho městu. Strany se však zatím nemohou shodnout na ceně.
„Jakékoli město, které hospodaří se stáními prostředky, může kupovat věci do majetku za ceny obvyklé v tom místě, nejlépe podpořené znaleckým posudkem. Myslím, že vůle v zastupitelstvu bude, pokud to bude cena odpovídající zvyklostem. Mám ovšem pocit, že majitel má představy o vyšší ceně,“ přemítá starosta.
Náklady na provoz pokryje vstupné
Reakci majitele zemědělského objektu se získat nepodařilo. Pokud by se s ním ale město nakonec na prodeji dohodlo, mohl by na jeho místě vzniknout například další volnočasový areál.
„Podle územního plánu je prostor, kde stojí zemědělský objekt, určený k přestavbě. A je tam klauzule volnočasové aktivity, rekreace a podobně. Tak možná některé naše nástupce napadne, jaký druh využití by se dal vedle koupaliště připojit,“ uzavírá Jan Poduška.
Nové koupaliště vzniká u cesty, která vede k rekreační oblasti Kamensko. Z náměstí je to pěšky zhruba půl kilometru. Jeho výstavba bude stát celkově necelých 13 milionů korun, z toho skoro 11 milionů pokryje evropská dotace. Provozní náklady by mělo pokrýt vstupné, které se bude pohybovat kolem 40 korun na celý den.