Anglický park v Dobříši by mohl být přírodní památkou
Anglický park u zámku v Dobříši bude možná přírodní památkou. Po zařazení do evropského programu ochrany přírody Natura 2000 chce tuto oblast začít více hlídat i Středočeský kraj. Pro majitele, kterými jsou rod Colloredo – Mansfeldových a dobříšská radnice, to bude znamenat několik dalších povinností. Například že budou muset při kácení stromů žádat o povolení středočeské hejtmanství.
Důvodem, proč chce kraj Anglický park v Dobříši vyhlásit přírodní památkou, je výskyt Páchníka hnědého, hmyzu, který patří podle Zdeňky Šímové, vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny středočeského krajského úřadu, mezi evropsky chráněné živočichy.
„Páchník se ve Středočeském kraji vyskytuje na vícero místech, vyskytuje se i v České republice, ale méně početně se vyskytuje ve zbytku Evropy.“
Páchník hnědý žije ve starých a ztrouchnivělých stromech, proto by to pro majitele parku a přilehlých pozemků mohlo znamenat další starosti a komplikace při správě tohoto území. „Většinou je tendence ty stromy kácet, odstraňovat, proto je musíme chránit,“ dodala Zdeňka Šímová.
Městu se záměr nelíbí, občanům ano
Snaha Středočeského kraje vyhlásit dobříšský park, který se rozkládá na 38 hektarech, přírodní památkou, se nelíbí zdejší radnici. Podle starosty Jaroslava Melši by to mohlo omezit obnovu parku a rozvoj této části města.
„Tak jak je dneska toto území vymezeno, zasahuje to do určitých míst, kde město například plánovalo stavbu nového parkoviště vedle kostela. A zde určitá část právě je zahrnuta do tohoto chráněného území.“
Majitelé parku Colloredo – Mansfeldovi a ani jejich zástupce se zatím nechtějí k této snaze Středočeského kraje vyjadřovat. Nejprve si chtějí návrh podrobně prostudovat. Mají na to tři měsíce.
Starosta Dobříše Jaroslav Melša věří, že naleznou s krajem způsob, jak tuto situaci vyřešit. „Doufám, že se s krajem domluví, tak aby to ozdravění mohlo probíhat ku prospěchu věci,“ doplnil Melša.
Obyvatelé Dobříše mají jasno - kraj ve snaze vyhlásit Anglický park přírodní památkou podporují. „Klidně, vždyť je to tam krásný,“ řekla reportérovi Českého rozhlasu jedna z dobříšských obyvatelek a druhá ji doplnila: „I kdyby tam vybírali vstupné, já jsem pro.“
Pokud se majitelé dotčeného území a zástupci kraje dohodnou, přírodní památkou by se zdejší park mohl stát už za rok.