Cheb chce pomocí přístavby rozšířit nevyhovující prostory městské knihovny

Cheb chce v následujících letech rozšířit prostory městské knihovny. Důvodů je hned několik. Historická budova nesplňuje požadavky současné doby a chybí třeba bezbariérový přístup. Vedení radnice chce plány přístavby přesunout do nutných priorit. Jestli se plány uskuteční v nejbližší době, záleží na získání dotace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

knihovna

knihovna | Foto: Stanislav Peleška

Knihovna byla v Chebu slavnostně otevřena v únoru 1911. Byla zde půjčovna, čítárna i velký sál pro 300 účastníků na různé akce. V roce 1930 měla 15 tisíc svazků německých knih, 2500 čtenářů a 72 tisíc výpůjček. Jedná se tak o nejdéle fungující knihovnu v celém Karlovarském kraji .

Bohužel i kvůli tomu nesplňuje řadu požadavků současnosti. Město chce proto k historické budově knihovny přistavět další objekt. Prostory by se tímto rozšířily a došlo by i na úspory provozních nákladů. Knihovna je totiž umístěna ve dvou objektech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánované přestavbě knihovny v Chebu informovala reportérka Andrea Strohmaierová

Chybí v ní například volný výběr knih, říká místostarosta Tomáš Linda z ODS. „To znamená, že návštěvníci knihovny si mohou vybírat přímo z regálů a nemusí tento výběr řešit prostřednictvím kartoték, respektive dotazů na pracovníky budovy,“ vysvětluje a pokračuje:

„Ta stávající secesní budova, která je kulturní památkou a nyní se opravuje, to bohužel z hlediska dispozic neumožňuje v plném rozsahu. A v rámci koncepce, kterou bychom rádi v knihovně nastavili, tento volný výběr je velmi poptávaným a žádoucím řešením.“

Chybí bezbariérový přístup

Historická budova nemá ani bezbariérový přístup, což je velký problém zejména pro starší návštěvníky.

„Máme na stole studii, kterou připravoval ještě před svou smrtí pan inženýr architekt Vystyd. Tato studie řeší přístavbu knihovny vedle její stávající budovy v rámci Hradebního příkopu. A tato přístavba by měla být zázemím jak pro knihovnu pro nejmladší, tak pro dospělé,“ popisuje místostarosta.

Jednalo by se o dvoupodlažní stavbu, která by byla navázána na stávající historický objekt a zároveň by byla napojena i na věžičku, která je součástí městského opevnění.

„Chtěli bychom vyřešit i možný přístup do Františkánské zahrady, která by mohla být velmi pěkným zázemím pro čtení knihy, které si návštěvníci vypůjčí,“ míní Linda. Druhý objekt knihovny, který zůstane po přestěhování prázdný, nemá zatím jasné využití.

Záleží na získání dotace

„Možnosti jsou dvojí. Buď najdeme využití pro stávající aktivity města, to znamená, že vymyslíme náplň, která by té budově slyšela. A když takovou náplň nevymyslíme, dovedu si představit, že bychom tento objekt prodali a výnos by mohl být vkladem pro budoucí přístavbu,“ objasňuje Linda.

Přístavba by měla stát mezi 20 až 30 miliony korun. Město Cheb zatím v nejbližších třech letech s pracemi nepočítá. Podle Tomáše Lindy je ale možné, že se s přístavbou přece jen začne dříve, záleží na možnostech získání dotace.

„My máme spousty investičních akcí pod čarou, přestože se neobjevují v rozpočtovém výhledu, tak na ně myslíme,“ ujišťuje místostarosta a uzavírá:

„A nemáme je v rozpočtovém výhledu zejména proto, že nevidíme příjmy, respektive finance na tu jejich realizaci. Pakliže by byl vhodný dotační titul, pak si dovedu představit, že ta realizace by mohla proběhnout. Optimistickým pohledem někdy v roce 2015 nebo 2016.“

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme