Rusko žádá Ukrajinu o humanitární koridor. Chce umožnit civilistům odchod z Kurské oblasti

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová ve čtvrtek oznámila, že požádala Kyjev o vytvoření koridoru, kterým by civilisté mohli odejít z Ukrajinou okupované části Kurské oblasti na západě Ruska. Na tomto území se nalézá přinejmenším tisícovka či dvě tisícovky lidí, odhadla. Vojenský soud v Moskvě mezitím odsoudil dva účastníky ukrajinského výpadu do Ruska k 15 a 14 rokům vězení, informovala ruská a ukrajinská média.

Sledovali jsme online Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci se účastní vojenského cvičení na cvičišti v Černihivské oblasti uprostřed probíhajícího ruského útoku, Ukrajina 12. prosince 2024

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová ve čtvrtek oznámila, že požádala Kyjev o vytvoření koridoru, kterým by civilisté mohli odejít z Ukrajinou okupované části Kurské oblasti na západě Ruska (ilustrační foto) | Foto: Maksym Kishka | Zdroj: Reuters

„V Rusku poprvé odsoudili ukrajinské vojáky za invazi do Kurské oblasti,“ napsal časopis Forbes v ukrajinském vydání. Vitalij Pančenko a Ivan Dmytrakov, odsouzení za „terorismus“, se podle vyšetřovatelů dopustili „nezákonného překročení ruské hranice“ a „opakovaně stříleli jak po ruských vojácích, tak po civilním obyvatelstvu“.

Podíleli se také na násilném přepravení tří ruských občanů na Ukrajinu a vykradli obchod s potravinami, tvrdí ruští vyšetřovatelé. O obhajobě se ruské zdroje nezmínily.

4:28

Nejdřív ukázat občanku. Rusko bude při koupi počítačových her zřejmě požadovat registraci

Číst článek

Ukrajinská vojska vpadla do Kurské oblasti 6. srpna a obsadila desítky měst a vsí. Podle úřadů odtud uprchlo 112 000 civilistů. Neví se, kolik lidí zůstalo na území okupovaném Ukrajinci, napsal dříve server Meduza.

Zároveň se pozastavil nad tím, že ruské úřady nejednají o vytvoření humanitárního koridoru, přestože ukrajinské jednotky v oblasti operují již déle než čtyři měsíce a ovládají stovky kilometrů čtverečních ruského území.

„Podle mých údajů (civilisté) zpravidla přežívají ve sklepích či troskách domů. Podle mých údajů tam v rozporu s ženevskou konvencí není systematicky přivážena humanitární pomoc. Obrátila jsem se na ukrajinskou stranu, aby zorganizovali humanitární koridor pro odchod lidí do bezpečí,“ řekla agentuře TASS ombudsmanka. Ujistila, že tito civilisté se nalézají mimo místa bojů mezi ruskými a ukrajinskými silami.

Ukrajina se již déle než tisíců dnů brání ruské agresi.

Moskalkovová před zvolením poslankyní a pak do funkce ombudsmanky sloužila u policie, u které dosáhla generálské hodnosti.

Po ruské invazi na Ukrajinu na ni podle dostupných informací Evropská unie, Spojené státy, Kanada a další země uvalily sankce kvůli šíření dezinformací, porušování lidských práv a podílu na zavlékání ukrajinských dětí do Ruska.

jar, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme