Dnes jsme na tom dobře, říká 10 let po velké vodě starosta tehdy zdevastovaných Zálezlic
Deset let po ničivých záplavách Česko rekapituluje, jak se daří snižovat riziko, že povodně republiku zasáhnou stejně mohutně jako v roce 2002. Protipovodňové ochrany se postupně dostává obcím a městům, které povodně zmasakrovaly nejvíce. Příští rok se jedné podobné stavby dočkají zřejmě i ve středočeských Zálezlicích, které záplavy před deseti lety skoro úplně zničily.
„Ačkoli to bylo hrozné, byla to katastrofa, kterou nikomu nepřeji, aby zažil, tak dnes jsme na tom paradoxně dobře,“ rekapituluje 10 let od povodní starosta Zálezlic Jiří Čížek.
Problémů měly Zálezlice po povodních víc než dost. Škody se tehdy vyčíslily na 150 milionů korun. Před další velkou vodou má obec ochránit protipovodňový val. Ten se ale ještě zatím ani nezačal stavět. Podle Čížka se vše zastavilo hlavně u 34 vlastníků pozemků, na kterých má val stát.
„Potom je to stavba, která samozřejmě prošla několika změnami, protože původní plán, který byl už v roce 2002, neodpovídal technickým podmínkám. Ten spíš řešil, aby nás to ochránilo, ale jednotlivé technické podmínky ne,“ dodává.
Stavět se ale nakonec už brzy začne. „Zaplaťpánbůh za to, že se to už hnulo do stádia, kdy my už 22. srpna vybereme v komisi, která bude složená ze zástupců ministerstva, Povodí Labe a nás jako obce, konkrétní firmu, která to začne stavět,“ říká Čížek.
„Stavba by měla být dokončená do září příštího rok, což je reálné, to by se stihnout dalo. Rozpočet je na to teď v současné době 171 milionů,“ uzavírá.
Povodně z roku 2002 napáchaly škodu za 170 miliard korun a o život připravily 17 lidí.
Podle údajů ministerstva zemědělství se od začátku století podařilo vybudovat už osm set protipovodňových staveb za 12 miliard korun. Další víc než tři miliardy určil stát na odbahnění, rekonstrukce rybníků a stavby malých nádrží.
Do roku 2020 chce na stejné účely věnovat dalších deset až dvanáct miliard korun.
Středočeské Zálezlice