Do speciálního stanu v Ostravě se lidé přišli nadýchat čerstvého vzduchu
V zimě je dýchání v regionu pro řadu lidí doslova bojem o přežití. I když na jaře a v létě smog pravidelně ustupuje, problémy, které způsobuje, jsou dlouhodobé. Na ostravském Masarykově náměstí už potřetí Ostravané oslavili Den vzduchu. Ve speciálním stanu s čističkou si mohli vyzkoušet jaké to je, nebát se nadechnout.
„Zatočila se mně hlava, asi z toho čerstvého vzduchu,“ pousmála se Izabela Janáčová, která před deseti lety vyměnila ovzduší rodného Karlovarského kraje za Ostravsko. Hlavně v zimních měsících občas nevěří ani svým plícím.
„Lituji hlavně malé děti, které tady vyrůstají, ale samozřejmě i všechny kardiaky a podobně,“ doplňuje Janáčová. Pětasedmdesátiletá Růžena Věragová už ostravské ovzduší moc neřeší. Lepší to už podle ní nebude, a tak si hlavně užívá života.
Jak se přesvědčil redaktor Stanislav Janalík, v rozpáleném oxyboxu na některé působil čistý vzduch doslova jako facka
„Byla jsem hrozně nemocná. Dostala jsem se z toho a nemyslím na nemoc. Myslím na to, že jdu ven a tak. Nedívám se, co se děje, hlavně aby mně bylo dobře,“ poznamenává Věragová.
Mnohým lidem ale vadí, že se o špatném ovzduší v regionu jenom mluví. Jeden kyslíkový stan na náměstí podle nich nic nevyřeší. „Dělám v Ostravě, bydlím v Havířově. Myslím si, že hlavně ti velcí znečišťovatelé by měli být daleko ohleduplnější k občanům tohoto města, chtělo by to nějaké radikálnější řešení,“ říká osmapadesátiletý Stanislav Ubík.
Když region v zimě zakryje smogová čepice, zkoušejí někteří Ostravané alespoň trochu pomoci. „Tak jasně, dýchá se špatně, asi tak jako každému. Spíš se zamýšlím nad tím, co pro to udělat, tak když je smog, nejezdím autem do práce ani po Ostravě,“ vysvětluje například Jan Surma.
Všichni návštěvníci Dne vzduchu navíc mohli podepsat otevřený dopis evropskému komisaři pro životní prostředí a pro zdraví. Tím chce sdružení Čisté nebe poukázat na dlouhodobé problémy se znečištěným ovzduším.