Drogy nejsou problémem jen pro uživatele. Zhoršují totiž kriminalitu
V Ústeckém kraji by bylo méně vykradených aut, důchodců okradených o peněženky, ale i méně brutálních loupeží - kdyby právě v tomto kraji nežilo tolik lidí závislých na drogách. Shánějí tak totiž peníze na další fet. Policisté jsou o tom přesvědčeni, myslí si to ale i řada obyvatel.
„V Evropě v průměru 40 – 60 procent majetkové kriminality, třeba vloupání do vozidel, ale i násilné, souvisí s drogami,“ říká Jakub Frydrych z Národní protidrogové centrály.
„To má kořeny už v minulosti, po revoluci,“ vysvětluje Radka Kobližková, ředitelka ústeckého klubu Drug out , která pomáhá lidem závislým na drogách. „Přísun heroinu z Afghánistánu albánskou cestou, jsme u hranic, prostituce, nezaměstnanost, nízká vzdělanost,“ vypočítává hlavní příčiny tohoto stavu.
Průměrný věk klientů centra Drug out je zhruba třicet let. Není výjimkou, že sem dochází celé rodiny - od rodičů po jejich děti. A přibývá jich.
„Neznamená to, že když někdo nepracuje a nemá peníze, že neužívá drogy. Právě naopak, ten problém je ještě větší,“ tvrdí Kobližková.
Ostatně za drogový ráj označovali někteří obchodníci s drogami Ústecký kraj hned od začátku 90. let. Prodej drog se tam rozjížděl ve velkém. Krajem totiž vede důležitá dopravní tepna, která spojuje jižní a severní část Evropy.
„Konkrétně třeba albánsky hovořící zločinecká uskupení jsou v tomto kraji značně koncentrována. Vydělávají si trestnou činností různého druhu – i drogami. Je tu i vysoká koncentrace obyvatel původně z Vietnamu. A 64 procent všech pěstin, které jsou v Česku odhaleny, jde právě za občany z Vietnamu,“ upozorňuje Jakub Frydrych.
Ústecký kraj je dnes také místem, odkud se nejvíce dováží do Německa původně česká droga pervitin. Pokoutně se tady začala z léků vařit, tedy vyrábět už za socialismu.
Je to jen několik dní, kdy se například celníkům podařilo dopadnout muže z Hannoveru, který si právě z Čech vezl vlakem pervitin. Na německém trhu s drogami by ho prodal za čtvrt milionu korun.