Na komunální volby v Krupce dohlédne policie. Chce zabránit kupčení s hlasy voličů
Vedení Krupky na Teplicku požádalo policii, aby během komunálních voleb posílila hlídky v ulicích. Chce tak předejít situaci z roku 2010, kdy se kvůli svážení voličů k volebním místnostem a kupčení s hlasy musely volby v Krupce dvakrát opakovat. Na regulérnost hlasování dohlédne také více strážníků.
„Vypomáhají nám tu i policisté z jiných útvarů z okresu. Opatření probíhá již teď při samotné přípravě voleb. Kromě hlídek v terénu budeme mít v průběhu hlasování zajištěnou i nepřetržitou službu na oddělení,“ konstatoval ředitel obvodního oddělení policie v Krupce Zdeněk Černý.
Vedení města se obrátilo na policii se žádostí, aby zvýšila pozornost v souvislosti s případným kupčením s hlasy voličů. Zatím ale policie žádné takové snahy nezaznamenala. Stejné instrukce obdržela i Městská policie v Krupce.
Město předložilo médiím i dopis, kterým zve ke sledování průběhu voleb organizaci Transparency International. Ta ale žádné oficiální pozvání neobdržela, jak za společnost potvrdil Petr Layer.
V Krupce chtějí předejít kupčení s hlasy při komunálních volbách. Se zástupci města natáčel Jan Beneš
Starosta města Zdeněk Matouš z ČSSD ale trvá na svém, pozvání prý poslali. „Tady máte důkaz, pokud to popírají, tak lžou,“ řekl a ukázal dopis, který město údajně poslalo do Transparency International 19. září.
Krupka je problémová lokalita
Při minulých komunálních volbách došlo podle soudu k ovlivňování voleb tím, že se hromadně sváželi voliči až k volebním místnostem. Konaly se proto volby druhé, které byly podle soudu ovlivněny tím, že u kandidátů jedné ze stran byly jasně zfalšovány volební lístky.
Soud rozhodoval i o druhých náhradních volbách, které už byly v pořádku. Vedení Krupky chce předejít jak ovlivnění voleb, tak osočování jednotlivých stran, že se snaží volby ovlivnit.
„Kroky, které jsme dosud učinili, vedeme proto, abychom předešli určitým provokacím nebo vytváření tvrzení, která nebudou podloženy důkazy,“ vysvětluje starosta Matouš.
Snahu vedení města vítá i opozice, moc jí ale nevěří. „Prohlášení vypadá na první pohled velice krásně. Byli bychom proto rádi, kdyby to taky tak upřímně i mysleli,“ uvedla Miloslava Bačová ze sdružení Zdravá Krupka.
„Jinak to ale považujeme za celkem nedůvěryhodné. Určitě budeme monitorovat, jak bude situace vypadat ve městě a hlavně kolem volebních okrsků.“
Samotná Transparency International bude průběh komunálních voleb sledovat také. Jestli i přímo v Krupce, zatím ale není jasné.
„Krupku sledujeme jako problémovou lokalitu déle a budeme tam pořádat veřejnou debatu s občany. Jestli se bude z naší strany dít nějaký monitoring, to se rozhodneme až na poslední chvíli,“ dodává Petr Leyer.