Policisté a záchranáři ošetřovali zraněné a chytali uprchlé vězně. Naštěstí šlo o cvičení
Věznice v celém Česku týdně převezou stovky vězňů. Na silnicích ale při transportech mohou narazit na nečekané problémy. Policisté, dozorci i záchranáři z Moravskoslezského kraje si teď na Frýdeckomístecku vyzkoušeli, jak by se vypořádali s nehodou autobusu plného vězňů.
Převrácený autobus. Jsou slyšet výkřiky zraněných a k nebi stoupá hustý kouř. Když se skupinka několika vězňů dá na útěk, musejí jejich strážci jednat.
Nebýt komentáře policistů, málokdo by hádal, že jde jen o cvičení. Dozorci i figuranti ve vězeňských mundurech hrají svou roli naplno. Pět vězňů uteklo do lesů. Zbylí leží svázaní kousek od autobusu a chtějí ošetřit rány.
Čas je neúprosný a nervozita zraněných postupně roste. Zhruba po půlhodině na místo přijíždějí první vozy hasičů a záchranářů.
Místo nehody najednou připomíná mraveniště, ve kterém má každý svůj úkol.
„Jsou preventivně nataženy hadice, kdyby začalo hořet. Vyprošťují zraněné, protože tam se záchranná služba nedostane, předávají je rychlé záchranné službě,“ popisuje za moravskoslezské hasiče Petr Kůdela. Lékaři postupně ošetřují zraněné.
Po zajištění místa nehody a odvozu zraněných vězňů i dozorců přicházejí na řadu speciální policejní jednotky, které musejí najít pět uprchlých vězňů.
Ze vzduchu policistům pomáhá speciální vrtulník, který termokamerami prohledává terén. Cvičení pozorně sledují všichni velitelé.
„Všechny skutečnosti, které nastávají, budou vyhodnoceny. Vezmou se časy z digitálního záznamu. Vše podrobíme celkovému hodnocení. Nejen policie, ale všechny složky integrovaného záchranného systému, včetně vězeňské služby,“ vysvětluje moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kůžel.