Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Prahou se prohnal netradiční závodní peloton vozíčkářů. Upozorňovali na nedostatky MHD

Netradiční závodní peleton se dnes prohnal Prahou. Udivení turisté i cestující městskou hromadnou dopravou sledovali lidi na vozíčku s transparenty, jak upozorňují na překážky při každodenním cestováním ulicemi Prahy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Happeningové závody na vozících s názvem Praha olympijská

Happeningové závody na vozících s názvem Praha olympijská | Foto: Filip Jandourek

V 10.45 zazněl pokyn a vozíčkáři odstartovali od Žižkovského vysílače do ulic metropole. V čele průvodu vlála olympijská vlajka, plápolal olympijský oheň a v davu padesáti hendikepovaných a jejich přátel vládla olympijská nálada. Cíl - Václavské náměstí.

„Chceme upozornit na to, že se v Praze skrývá mnoho lokalit, které jsou bezbariérově hodně špatně dostupné. Jednou z nich je právě například Žižkov a Vinohrady. Závod bychom mohli uspořádat kdekoli jinde. Ale vybrali jsme si právě tuto lokalitu. Všichni ostatní skočí na tramvaj nebo na metro a za čtyři minuty jsou na Václavském náměstí. Člověk na vozíku nemá šanci, protože všechny zastávky tady jsou bariérové,“ vysvětluje organizátor Erik Čipera z občanského sdružení Asistence.

Cestou závodníci překonávají překážky, o kterých by se nám, zdravým jedincům, ani nezdálo. V jednom vozíčku sedí i kajakář, stříbrný medailista z Londýna Vavřinec Hradilek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Happeningu vozickaru v Praze se účastnil i Nikola Bojčev

„Na některých přechodech zcela chyběly nájezdy na obrubníky. Když tam takové obrubníky jsou, mnohdy nejsou v dobrém stavu. Schod tam pořád je a bez pomocníka je to strašně těžké projet,“ říká Hradilek.

A k tomu se většina chodníků svažuje směrem do ulice, tramvajové ostrůvky nemají nájezdy a před Václavským náměstím ztrácejí nájezdy už i chodníky. Zkrátka pro vozíčkáře nástraha skoro na každém kroku.

A situace se zlepšuje jen velmi pomalu, říká další účastník závodu paralympionik - lukostřelec David Drahonínský:

„Měl jsem možnost rok a půl pracovat v Německu. Berlín a Praha, to je jako nebe a peklo. V Berlíně nebo ve Frankfurtu nad Odrou, kde jsem studoval, jsem za měsíc, co jsem tam byl, použil auto jen dvakrát. Tady v Praze je auto od rána do večera jako moje manželka.“

Happening upozornil na problematiku bezbariérové veřejné dopravy v Praze

Číst článek

Do cíle závodníci dorazili po 75 minutách putování. Účastníci závodu stále s úsměvem na tváři. Kajakář Vavřinec Hradilek ale přiznává, že to byla často pěkná fuška:

„Teď můžu nahlížet na lidi s hendikepem trochu jinak. Bylo to těžké. Musím přiznat, že jsem měl občas hoňky. Člověk zapojí trochu jiné svaly a když se snaží vyjet vše sám, ruce bolí. Dnešní odpolední trénink můžu vynechat.“

Pro hendikepované, invalidní důchodce i matky s kočárky je cestování Prahou často takovou olympijskou disciplínou. Co zdravý jedinec zvládne za pár minut, trvá těm hendikepovaným kvůli bariérám desítky minut, nebo i hodiny. A to je potřeba změnit.

Nikola Bojčev, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme