Rybáři sčítají škody po protržení hráze Jordánu, podle odhadů uhynulo 20 tun ryb
Prosincové protržení provizorní hráze táborského Jordánu prošetřuje Česká inspekce životního prostředí. Při havárii uhynulo několik tisícovek kusů ryb, které strhla voda s bahnem proudící přes Tismenický potok do řeky Lužnice.
Rybáři hovoří o tragédii. Už nyní je jisté, že škody půjdou do statisíců. Podle odhadů zahynulo až dvacet tun ryb. Byly mezi nimi i kapitální kusy.
„V uhynulých rybách, které jsme posléze sbírali od Prádla až po vodopád, byli kapři kolem osmi deseti kilo. Nebylo výjimkou, že tam byly i patnáctikilové kusy, byli tam sumci 160 centimetrů. To jsou krásné ryby, na které rybář čeká třeba celý život, aby takovou trofejní rybu chytl,“ říká jednatel Českého rybářského svazu v Táboře Jaromír Procházka.
Podle něj nebyla prakticky žádná možnost, jak ryby zachránit. „Naši staří předkové měli takové přísloví: Před ohněm utečeš, před vodou ani náhodou. V momentě, kdy se dala voda do pohybu tím, že se protrhla hráz, nebylo v silách někoho toto zastavit a nějakým způsobem rybám pomoct,“ dodal Procházka.
Spoluodpovědnost za to, že se po protržení dělící hráze dostalo bahno s rybami do Lužnice, nesou podle táborského starosty za politické hnutí Tábor 2020 Jiřího Fišera firmy, které rybník odbahňují.
„Celou tragédii jsme samozřejmě viděli, ale v tu chvíli už se s tím nedalo nic dělat. Nicméně já jsem se díval do povodňového a manipulačního plánu stavby a tam podle všeho, pokud stavba chtěla využívat štolu pro odpouštění vody, měla mít firma zajištěno alespoň nějaké havarijní uzavření štoly. To si myslím, že byl ten problém, a to je to, co já budu při nějaké konfrontaci s orgány životního prostředí, případně s policejními orgány namítat,“ říká Fišer.
Případ šetří Česká inspekce životního prostředí
Podle stavbařů ale štola nemohla být uzavíratelná, protože ještě nebyla hotová. Vyzývají, aby se na podrobnější závěry počkalo do doby, až událost prošetří Česká inspekce životního prostředí, která se tím zabývá.
„Já jsem rád, že to nemusí prošetřovat náš orgán životního prostředí, protože sami jsme přišli s tím, že protože je táborský, tak je svým způsobem ve střetu zájmů. Čili jsem rád, že to jsou ústřední orgány. Česká inspekce životního prostředí si k tomu jistě získá případné podklady, my jsme jim samozřejmě k dispozici a počkáme si na to, jaký bude výsledek,“ podotkl starosta.