V Dobroníně se nemohou dohodnout, kde skončí ostatky Němců
Kde skončí kosterní pozůstatky Němců, které před sedmi měsíci vyzvedli kriminalisté z hromadného hrobu na louce Budínka u Dobronína? Právě tahle otázka už několik týdnů rozděluje dvoutisícovou obec. Představa, že by byly pochovány na místním hřbitově, se dobronínským zastupitelům moc nelíbí. Zjevně se nelíbí i některým dalším občanům. Jeden z nich přitloukl na pietní kříž u místa hromadného hrobu vulgární text.
Na cedulce se píše: „Vemte si zbytky těch fašounů do Německa a nezasviňujte nám s něma český hřbitov."
Cedulka podle dvou občanů Dobronína Jiřího Kazatele a Milana Litavského určitě nezastupuje velkou část Dobronína.
„Je to cedulka, kterou napsal jedinec, který má podle mého názoru ojedinělý názor. Takhle celý Dobronín určitě nesmýšlí. Cedulku teď sundávat nebudeme, protože chci, aby občané viděli, kam až tato situace může dojít,“ říká Jiří Kazatel, pro kterého je celkem jasné, co by se s kostmi zavražděných Němců mělo stát:
„Já se domnívám, že by ostatky na dobronínský hřbitov měly přijít. Měla by tam být malinká náhrobní deska, která by signalizovala to, co se u Budínky stalo.“
Jenže Jiří Kazatel ví, že tohle není v Dobroníně většinový názor. Neztotožňuje se s ním ani vedení obce. Zastupitelé už v únoru odmítli návrh pomníku, který jim předložil Němec a dobronínský rodák Johann Niebler. Podle zastupitelstva byl pomník příliš vysoký a neodpovídal hřbitovnímu řádu obce.
Vedení Dobronína zvažuje i možnost, že by se o uložení či neuložení ostatků hlasovalo v referendu. Podle Milana Litavského je to naprosto zbytečné:
„Máme tady jasný zákon o pohřebnictví, který mluví o tom, že pozůstatky, které byly nalezeny na území obce, patří pohřbít na místní hřbitov.“
Na konci března bude dobronínské zastupitelstvo znovu jednat, kde a za jakých podmínek pozůstatky zabitých Němců pohřbí.