V Dobroníně na Jihlavsku má nově jednu ze základen takzvaná Novodobá sanitka. Poprvé se tak důchodci z Vysočiny dočkali nové služby, díky které se dostanou k lékaři, ke kadeřnici nebo do klubu seniorů.
Kopáním na louce Budínka u Dobronína se před dvěma lety otevřel hrob s kosterními ostatky místních českých Němců. A spolu s ním se otevřelo i citlivé téma českých poválečných dějin. V květnu 1945 bylo v Dobroníně zabito nejméně 12 místních Němců. Příbuzní pohřbili jejich ostatky až loni v září na jihlavském hřbitově. Pro některé však není případ z Budínky dosud uzavřený.
Případ poválečného masakru asi šestnácti Němců u Dobronína na Jihlavsku se může opět otevřít. Státní zástupkyně přezkoumá rozhodnutí policie, která vyšetřování na konci roku ukončila.
Po více než dvou letech ukončili policisté vyšetřování údajné vraždy šestnácti Němců v Dobroníně na Jihlavsku. V lokalitě Budínka a U Viaduktu je na konci 2. světové války údajně ubili místní lidé. Jejich ostatky letos v září pietně pochovali na ústředním hřbitově v Jihlavě.
Ostatky německých obětí údajného poválečného masakru na louce Budínka v Dobroníně by mohly být uloženy do společného hrobu na hřbitově v sousedním Ždírci. Na základě výsledků ankety mezi obyvateli obce o tom rozhodli ždírečtí zastupitelé.
Starosta Ždírce Bohuslav Fiala dnes oznámí, zda obyvatelé souhlasí s uložením obětí údajného poválečného masakru na louce Budínce v sousedním Dobroníně na ždíreckém hřbitově. Místní vhazovali anketní lístky do uren v prvních dvou únorových týdnech a její výsledek bude pro zastupitele vodítkem, zda vyjít vstříc žádosti Johanna Nieblera z německé strany. Některé oběti vraždy totiž údajně pocházejí právě ze Ždírce.
Vyšetřování poválečného excesu u Dobronína na Jihlavsku, při kterém bylo zabito nejméně dvanáct místních Němců, spěje pomalu ke konci. Česká policie posílá příbuzným zabitých Němců výsledky DNA testů. Zatím takovou zprávu dostali příbuzní čtyř obětí a další ji očekávají v nejbližších dnech.
Více než 60 let hledal svého otce. Psal Mezinárodnímu červenému kříži, obracel se na československé úřady. Nikdo nic nevěděl. On ale tušil, že jeho otec zemřel v květnových poválečných týdnech. A také tušil, kde je zakopaný. Před několika dny dostal Franz Schimek vyrozumění od české policie a v něm stálo: „Kosti objevené na louce Budínka u Dobronína skutečně patří vašemu otci.“
Výsledky testů DNA potvrzují, že na louce Budínka u Dobronína byli na konci května 1945 zabiti místní Němci. Vyrozumění od české policie v těchto dnech dostávají příbuzní dobronínských obětí. Jak Radiožurnálu řekl zástupce příbuzných a tamní rodák Johann Niebler, potvrzující zprávu dostali příbuzní zatím dvou obětí.
Na louce Budínka u Dobronína na Jihlavsku možná nevydrží ani druhý kříž, postavený jako připomínka německých obyvatel, které po druhé světové válce zřejmě zavraždili příslušníci revolučních gard. Autorem této železné skulptury, stejně jako předchozího dřevěného památníku, je Milan Litavský z Dobronína. Teď musí předložit posudek statika a dodatečné stavební povolení. Jinak, podle rozhodnutí stavebního úřadu v Polné, bude kříž odstraněn.
Úředníci dnes posuzovali, jestli obří kříž v Dobroníně na Jihlavsku je bezpečný, nebo ne. Čtyřmetrový železný objekt má připomínat údajné německé oběti poválečného masakru na louce Budínka. Nedaleko masového hrobu kříž vztyčil jeden z obyvatel Dobronína.
V Dobroníně na Jihlavsku dnes bude opět rušno kvůli kříži. Na louku Budínka se sjedou úředníci ze stavebního úřadu a představitelé obce, aby zkontrolovali stavbu čtyřmetrového železného kříže, který tam vztyčil jeden z místních obyvatel jako vzpomínku na zabité Němce. Zatím totiž nedoložil potřebná povolení.
Do Dobronína na Jihlavsku se dnes vrátil Johann Niebler, jeden z pozůstalých poválečného masakru na louce Budínka, kde Niebler přišel v květnu 1945 o strýce a místo události jako dvanáctiletý chlapec zakreslil do mapy. Ta pak kriminalisty přivedla k lidským ostatkům, které tam nedávno vykopali. Dobronínský rodák Niebler odsunutý po válce do Německa si dnes opět prošel místa neštěstí na Budínce i za železničním viaduktem a zastavil se také u domu svého zavražděného strýce.
Archeologové dnes objevili u viaduktu v Dobroníně už třetí lebku a další kosterní pozůstatky. Přitom podle původních svědeckých výpovědí měla zem ukrývat jen dvě těla. Nalezené zbytky oblečení mohou pocházet z období konce 2. světové války.
Archeologové našli v dobronínské lokalitě U Viaduktu zatím ostatky jednoho člověka. S největší pravděpodobností jde o oběť poválečných událostí z května roku 1945. První části těla našli experti už včera, dnes odhalili další.
V Dobroníně na Jihlavsku za železničním viaduktem pokračuje pátrání po ostatcích dalších případných obětí poválečného masakru. Od pondělí na levé straně Zlatého potoka odkrývá bagr pásy zeminy a archeologové pod dohledem kriminalistů tam včera objevili první kosterní pozůstatky.
Archeologové, kteří v Dobroníně na Jihlavsku pátrají po dalších obětech masakru německých občanů v květnu 1945, hlásí nový objev. V lokalitě za železničním viaduktem našli další kosterní pozůstatky.
Do Dobronína na Jihlavsku se opět vrátili archeologové. Po Budínce, kde loni našli nejméně 13 zakopaných těl, teď zkoumají dobronínskou lokalitu U Viaduktu. Pátrají tam po dalších obětech poválečného násilí z května roku 1945, které by měla podle svědectví ukrývat zem právě v lokalitě za železničním viaduktem.
Do Dobronína na Jihlavsku se dnes opět vydají archeologové. V lokalitě U Viaduktu budou hledat další možné oběti poválečných událostí z května roku 1945. Jak dlouho budou odborníci za železničním mostem na pravé a levé straně Zlatého potoka pracovat, není zatím jisté.
Archeologové za železničním viaduktem v Dobroníně na Jihlavsku zatím nic neobjevili. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zaslali jihlavským kriminalistům k případu masakru v květnu 1945. Průzkum prováděli archeologové pomocí georadaru a magnetometru na pravé a levé straně Zlatého potoka.
V Dobroníně na Jihlavsku se bude pravděpodobně už brzy kopat. Po odkrytí masového hrobu na Budínce, ze kterého archeologové vynesli vloni v srpnu kosterní pozůstatky minimálně třinácti obětí poválečného masakru, pátral georadar dnes za železničním viaduktem.
Zastupitelé Dobronína na Jihlavsku budou opět jednat o náhrobku Němců, jejichž ostatky byly nalezeny na území obce. Na stole mají žádost, kterou jménem pozůstalých na obec zaslal jeden z odsunutých dobronínských rodáků.
Případ poválečného masakru Němců u Dobronína na Jihlavsku se v brzké době uzavírat nebude. Masový hrob, který loni v srpnu odkryli kriminalisté na louce Budínka, zřejmě není jediný. Kriminalisté se už zajímají o další dobronínský hromadný hrob. Jeho přesnou polohu jim ukázal přímo na místě vnuk jedné z obětí.
Kde skončí kosterní pozůstatky Němců, které před sedmi měsíci vyzvedli kriminalisté z hromadného hrobu na louce Budínka u Dobronína? Právě tahle otázka už několik týdnů rozděluje dvoutisícovou obec. Představa, že by byly pochovány na místním hřbitově, se dobronínským zastupitelům moc nelíbí. Zjevně se nelíbí i některým dalším občanům. Jeden z nich přitloukl na pietní kříž u místa hromadného hrobu vulgární text.
Žulový kříž na hřbitově v Dobroníně na Jihlavsku údajnou vraždu Němců po druhé světové válce připomínat nebude. Rozhodli o tom místní zastupitelé. Hlavní překážkou je podoba památníku.
Zastupitelé obce Dobronín na Jihlavsku na dnešním jednáni nerozhodli o tom, zda bude na místním hřbitově vybudován pomník Němcům, kteří byli v obci údajně zavražděni na konci 2. světové války. Vedení obce se záležitostí bude zabývat opět 21. března.
V Dobroníně dnes budou opět jednat o kříži. Jeden z pozůstalých po brutálně ubitých Němcích na konci války, Johann Niebler, poslal na obec i za ostatní příbuzné popis žulového kříže, který si přejí umístit na místní hřbitov.