Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Ve Šternberku přibývá lidí bez domova. Radnice se je snaží vytlačit z centra

Problémy s bezdomovci trápí čím dál víc i menší města. Ve Šternberku na Olomoucku došla situace až tak daleko, že strážníci s policisty dnes ráno asistovali při vyklízení budovy u místního hlavního nádraží. Lidé bez domova museli objekt opustit. Je ale pravděpodobné, že se usadí na jiném místě ve městě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdomovci v České Lípě. Pohled z pod mostu na trať

Bezdomovci v České Lípě. Pohled z pod mostu na trať | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Bezdomovci v objektu Českých drah několik let přespávali. Zůstaly po nich tuny odpadků, které uklidili lidé na veřejně prospěšných pracích. České dráhy teď objekt zabezpečí proti dalšímu užívání.

„Lidé tady přebývali několik let. Samozřejmě jsme je vykázali za tu dobu několikrát. Nicméně obsah skládek tady narůstal a rozhodli jsme se pomoci Českých drahám a bezdomovce vystěhovat,“ říká šéf šternberských strážníků Pavel Pospíšil a dodává:

„Nereagovali, nevěřili tomu, že bychom je vystěhovali. Nakonec minulý týden v pátek jsme je upozornili, aby opustili prostory. Tak se vystěhovali ven a dneska je stěhujeme. My už jsme odstranili dvě taková místa a počítáme s tím, že ještě dvě taková místa budeme řešit.“

Bezdomovci o pomoc nestojí

Město podle sociálního pracovníka Tomáše Pospíšila bezdomovcům nabízí pomoc, ti ale o ni nestojí:

„Vesměs komunikovat nechtějí. Většinou jsou to lidé, kterým vyhovuje právě to živobytí v sociálně vyloučených lokalitách a práce s nimi je složitá. Málokdy se stane, že by sami přišli a chtěli by po nás nějakou pomoc. Je to většinou proto, že jim vyhovuje tento životní styl, kdy nemusejí dodržovat žádná pravidla, režim, mohou požívat alkohol a jiné návykové látky,“ vysvětluje.

To potvrzuje i mluvčí radnice Irena Černocká: „To, kam půjdou, je otázka těch lidí samotných, jejich rozhodnutí. Oni mají možnost přijít na radnici, kde jim bude poskytnuta základní rada o tom, kam jít. Pomohou jim zaměstnanci sociálního odboru při vyřízení dokladů, které tito lidé často nemají,“ vysvětluje Černocká a dodává:

„Bylo jim nabídnuto také zprostředkování ubytování v azylovém domě v Olomouci. Oni toho ale často nevyužijí, protože to pro znamená jisté omezení a dodržování pravidel, která oni respektovat nechtějí.“

Ivo Opletal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme