Čtvrtkařská štafeta je pátá, překážkář Svoboda po sezonním maximu v rozběhu skončil v semifinále
Čtvrtkaři Patrik Šorm, Vít Müller, Tadeáš Plaček a Pavel Maslák byli na halovém mistrovství světa pátí ve štafetě. Vyrovnali tak nejlepší výsledky české výpravy, o něž se postaral Šorm v individuálním závodě a pětibojařka Dorota Skřivanová. Zatímco před pěti lety získalo Česko v Bělehradě na HME sedm medailí, ze světového halového šampionátu Češi odjíždějí bez cenného kovu. Pod širým nebem podobně neuspěli na posledním MS v roce 2019 v Dauhá.
Ve srovnání s dopoledním rozběhem Češi změnili pořadí závodníků ve štafetě. Rozbíhal aktuálně nejlepší český čtvrtkař Šorm a na pozici finišmana se vrátil tuzemský rekordman Maslák. Ve vyrovnaném závodě Češi, kteří loni získali stříbro na HME, finišovali těsně před Brity a sedmnáct setin za čtvrtým Polskem.
Od bronzových Nizozemců je dělila sekunda a sedm setin. „Celkově asi postupem času budeme spokojeni. Myslím, že minimálně na čtvrté místo až třetí časově bylo. Nebyly to ideální závody pro nikoho, hodně se tam strkalo, hodně předbíhalo. Bylo to takticky náročné,“ komentoval umístění v České televizi Maslák.
Schovávala se před nálety ve sklepě, teď je mistryně světa. Mahučichová ovládla soutěž výškařek
Číst článek
Svoboda, který před pěti lety v srbské metropoli získal bronz na halovém ME, vstoupil do šampionátu skvěle. Dosud nejlepší výkon sezony si vylepšil o čtyři setiny na 7,59 sekundy. V celkovém hodnocení měl třetí nejlepší čas za světovým rekordmanem Hollowayem (7,40) a Francouzem Wilhemem Belocianem (7,55).
Cíle si dával podle čísla 173, se kterým startuje. „První v rozběhu, sedmým časem do finále a ta trojka na konci....,“ prohlásil s úsměvem. Byla to nadsázka, ale rezervy ještě cítí. „Nic mě nebolí. Vím, že se to dá ještě zmáčknout na mnohem lepší výkon,“ věřil.
V semifinále se mu ale nedařilo. Od začátku ztrácel, a když na posledních dvou překážkách klopýtal, proběhl cílem až sedmý v čase 7,71 sekundy.
„Tahle dráha neodpouští chybu a tu já jsem udělal při odrazu do první překážky. Všechno jsem to běžel vsedě. Tohle jsou překážky, stalo se, škoda. Forma tady je, byla a zůstane neprodaná,“ litoval Svoboda, kterého v závěru rozhodil i kontakt se soupeřem.
Na 1500 metrů obhájil titul Etiopan Samuel Tefera. V závěru přespurtoval světového rekordmana Jakoba Ingebrigtsena z Norska a výkonem 3:32,77 překonal rekord šampionátu. O sekundu vylepšil čas krajana Haileho Gebrselassieho už z roku 1999.
Rojasová a Duplantis se světovými rekordy
Trojskokanka Yulimar Rojasová překonala halový světový rekord. Posledním pokusem ve finále vylepšila vlastní maximum o nevídaných 31 centimetrů na 15,74 metru. Její světový rekord pod širým nebem je o sedm centimetrů kratší.
Rojasová suverenitu potvrzovala od začátku závodu a napoprvé s velkým nedošlapem skočila 15,19. Ve druhém a čtvrtém pokusu měla daleké skoky s přešlapem a ve páté sérii se přiblížila světovému rekordu na sedm centimetrů výkonem 15,36. Na závěr už jako jistá trojnásobná světová šampionka ulétla až na nové historické maximum. Tentokrát elektronické zařízení u prkna zasvítilo zeleně na znamení platného pokusu.
Stříbro s metrovým odstupem získala Ukrajinka Maryna Bechová-Romančuková, třetí skončila Jamajčanka Kimberley Williamsová (14,62).
Když boj o medaile v tyčkařské soutěži skončil, pokračovalo Duplantisovo galapředstavení. Dvakrát se k laťce ve výšce 620 centimetrů jen vznesl a podíval se na ni, napotřetí se přes ni překulil a ve dvaadvaceti letech se znovu zapsal do historie. Seniorský světový rekord překonal počtvrté v kariéře.