Fotbalový stratég Vrba je úspěšný zásluhou promyšlené organizace hry

Silná generace je pryč, na porážení předních evropských týmů teď nemáme hráče, čeští fotbalisté se neprosazují v zahraničí a domácí liga je slabá. I takové omluvenky jsme v minulých letech slýchali po slabších vystoupeních fotbalové reprezentace. Jak ale ukázal rok 2014 a úspěšný vstup do evropské kvalifikace zahrnující třeba i výhru nad Nizozemskem, možné je ledacos i s omezenými českými zdroji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Vrba v Petrohradu. Bude si tu muset poradit bez obránce Limberského

Pavel Vrba v Petrohradu. Bude si tu muset poradit bez obránce Limberského | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Zásadní otázka zní, jestli se dá menší kvalita jednotlivců nahradit pečlivě promyšlenou, týmu kvalitně vysvětlenou a jím potom dodržovanou organizací hry.

Podle prezidenta české trenérské unie Vernera Ličky to možné je. A česká reprezentace to pod vedením Pavla Vrby na začátku kvalifikace ukázala v praxi zejména proti Nizozemsku, byť vítězný gól soupeř Čechům v podstatě daroval.

„Mužstvo ví, jak se má v jaké situaci chovat. A v rámci svých možností. Samozřejmě byly nedostatky v tom, že třeba přihrávky nebyly vždycky úspěšné. Tam je potom vidět individuální jakost. Ale v těch zásadních věcech – jaká bude organizace, jak budeme věci dělat – to platí pro všechny stejně,“ vysvětluje Lička.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změně ve fotbalové reprezentaci po příchodu trenéra Vrby natáčel Jan Kaliba

„Proč je najednou Island silný, Belgie silná, Rakousko a Švýcarsko je silné. Před pěti deseti lety jsme s nimi hráli přáteláky čtyři nebo pět nula. Holandsko je během dvou měsíců k nepoznání. Jak to, že před tím byli dobří a teď jsou špatní,“ doplňuje Lička.

Dává tak i negativní příklad jako důkaz, že i naopak mužstvo plné skvělých individualit může svou sílu ztratit, pokud se změní způsob jeho vedení a organizace hry.

U českého týmu je to zatím opačně. S týmem okresního přeboru sice Barcelonu těžko porazíte, ale pokud jsou si hráči dvou týmů schopnostmi přece jen blíže, trenér zmůže hodně.

Důležitá role trenéra

A současný kouč české reprezentace umí ze svěřeného kolektivu vyždímat co nejvíc. O tom se Verner Lička přesvědčil už před lety jako ligový soupeř Pavla Vrby na začátku jeho angažmá v Plzni.

„Pozor! Plzeň se stejným kádrem, a my jsme tam s Baníkem v letech 2007, 2008 vyhráli 4:0, 5:1. Až teprve přišel Vrba, tak jsme s nimi už nevyhráli. To je ta změna,“ říká Lička.

Změna v tom, že vítězí sázka na systém a zákaz nahodilostí a spoléhání na náhodu. Dobře to podle Ličky bylo patrné třeba v listopadovém kvalifikačním zápase české reprezentace s Islandem, na který byli hráči dobře teoreticky připravení a na trávníku toho dovedli využívat.

„Analýza, a do praxe křídelní prostory, vytváříme převahu čtyři na tři. Protože Island tam má striktně tři hráče a my tam máme čtyři,“ dává příklad prezident české trenérské unie.

V národním týmu to znamená naučit fotbalisty z různých klubů účinně spolupracovat během několika málo společných tréninků a přesvědčit je, že daný styl hry může být úspěšný. Což se i podle hráčských ohlasů Vrbovi povedlo.

„Byly věci, které trenér chtěl, abychom dělali jinak než předtím. A důležité v tomhle procesu bylo, že s Holandskem přišla výhra, to ten tým taky nakopne a trošku uklidní. Protože bylo vidět, že se můžeme rovnat s každým, a ten styl hry, který po nás trenér chce, nám může přinést úspěch,“ vidí posun národního týmu brankář Petr Čech.

Jan Kaliba, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme