Kdo se rozhodl běhat, měl by zvážit, jestli v mrazu nebo tělocvičně
Dnešek je nejen začátkem dalšího roku, ale také startem novoročních předsevzetí. Kdo si dal za cíl, že začne běhat, měl by popřemýšlet o tom, jestli nebude lepší zvolit nějaký halový sport. Ale pokud na to máte, není problém se vydat ven i v minusových teplotách.
„To je hodně subjektivní. Kdo je v dobré kondici, sportuje průběžně a srdíčko je zvyklý na zátěž, tak by neměl mít problém vyběhnout třeba v minus pěti,“ říká Kryštof Kuba, fyzioterapeut českých skokanů na lyžích.
„Pokud to začne klesat ještě níž a člověk moc nesportuje, tak bych byl opatrnější. Zahřátí bych udělal doma a pak bych teprve vyrážel ven,“ dodává Kuba, který je aktuálně v Garmisch-Partenkirchenu na Turné čtyř můstků.
A nabízí také pohled na ty odvážlivce, kteří chtějí za každou cenu začít něco dělat hned poté, co se zvedli po několika dnech z gauče. Takhle by to ale být nemělo.
„Dáš tělu takový šok, že v ten moment začne samo sebe trápit tím, že pokud jdeš do vyšší úrovně, začneš spíš svaly odbourávat než tvořit,“ vysvětluje Kryštof Kuba.
Kdo nepotřebuje akutně nabírat svalovou hmotu a bude mu stačit pár deka dolu a také dobrý pocit, že pro sebe něco udělal, rozhodně při svém sportovním výkonu nemusí chvátat.
„Klidně přerušovaný běh a nedostat se do fáze, že zpocený zastavím a budu oddychovat. Pak hrozí prochlazení a nemoc,“ říká Kuba a hned nabízí alternativy sportů, které se dají dělat v zimě.
„Pokud je sníh, tak bych zvolil volnější chůzi na běžkách, což je pro rekreační sportovce dobrý. Jinak uvnitř bych doporučoval běžecký pás nebo rotoped. Pokud je venku třeba -10, tak zvolím pás a budu šetřit tělo před zbytečným šokem,“ upřesňuje fyzioterapeut českých skokanů na lyžích Kryštof Kuba.