Šaškárna a vymýšlení hovadin, hodnotí plavci návrhy FINA
Když změna, tak pořádná, řekli si činovníci Mezinárodní plavecké federace FINA, kteří se rozhodli, že plavecký sport zatraktivní za každou cenu. Rázem se tak na stole objevily návrhy prapodivných startovacích bloků nebo myšlenky na to, jak změnit od podstaty techniku plavání. To vše navzdory názoru samotných plavců, kteří k těmto novinkám mají co říct i na probíhajícím mistrovství světa v Barceloně.
„Je to podle mě jen šaškárna. Je to něco jako kdyby přidali konstrukce atletům. Změna na znaku je myslím dost přes čáru,“ komentuje medailemi z velkých akcí už ověšená plavkyně Simona Baumrtová aktuální snahu Mezinárodní plavecké federace zasáhnout do podstaty samotné historie znakařského stylu.
Už na prosincovém mistrovství světa v krátkém bazénu byla v Istanbulu téměř nepozorovaně představena speciální startovací konstrukce, která má pomoci k lepšímu odrazu znakařů startujících na rozdíl od ostatních stylů přímo z vody.
Reportáž Michala Jurmana o navrhovaných novinkách v plaveckém sportu z MS v Barceloně
Nedávno se pak dokonce celé zařízení testovalo na ruském národním šampionátu. Přítomnost kovové desky s protiskluzovými vlastnostmi přitom většina plavců považuje za zbytečnou a navíc naprosto ničící předchozí tradice a historii jejich disciplíny.
„Myslím, že je to hledání něčeho super nového, když už nemůžeme mít plavky, tak aspoň techniku, která by to ještě víc vylepšila. Nemyslím, že když není Phelps, nějak se tím sníží úroveň plavání,“ naznačuje Baumrtová, jakým směrem mohlo mířit uvažování představitelů světového plavání - tedy snahou zatraktivnit plavání za každou cenu, tím že začne díky umělé pomůcce přibývat světových rekordů.
Navíc nejde pouze o znakaře. V dějišti probíhajícího mistrovství světa v Barceloně se mezi plavci řešila i snaha o změnu pravidel prsařského stylu. Nově mělo být dovoleno nekonečné množství motýlkových kopů až k patnáctimetrové výjezdové hranici od bloku. Šlo by přitom o nejradikálnější změnu pravidel v historii tohoto stylu. Po tvrdé kritice drtivé většiny zainteresovaných se už ale rozhodlo od podobné revoluce zatím ustoupit.
„Naštěstí to zatím neprošlo, to byla fakt hovadina, nevím, kdo s tím mohl přijít. To už by to pak vůbec nebyl závod prsařů,“ oddechuje si s úlevou česká prsařka Petra Chocová.
Každopádně to v posledních měsících vypadá, že ve světě plavání se opravdu dějí ty nejzajímavější věci nejen ve vodě, ale že i kongresy Mezinárodní plavecké federace mohou být pořádnou zábavou. I když pro samotné plavce, o které by mělo jít nejvíce, asi až nepříjemně adrenalinovou.