Hendikepovaná tenistka Vergeerová končí kariéru neporažena
470 vítězných zápasů a 120 turnajových triumfů v řadě. Právě takovou bilancí se pyšní největší tenisová legenda mezi vozíčkáři Esther Vergeerová. Tento týden se Nizozemka s aktivní kariérou rozloučila.
Podle mnohých expertů nebyl v posledních deseti letech žádný jiný profesionální sportovec ve své disciplíně tak dominantní jako právě Vergeerová.
Za posledních deset let totiž čelila jednou jedinkrát mečbolu. To je jeden z mnoha statistických důkazů absolutní převahy, kterou Esther Vergeerová nad svými soupeřkami měla. Je skoro s podivem, že Nizozemka dokázala nacházet motivaci tak dlouho.
„Je to báječný sport a taky skvělý způsob, jak zjistíte, kde jsou Vaše limity. Jak daleko můžete fyzicky i psychicky vlastně zajít?! Takže tohle mě žene kupředu a kromě toho mám kolem sebe tým lidí, který mě neustále nutí se zlepšovat. Tenis vozíčkářů je tak mladý sport, že se pořád ještě rychle vyvíjí," řekla Esther Vergeerová na londýnské paralympiádě.
Kariéru tenistky na vozíčku Esther Vergeerové shrnuje zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Hošek, který s ní natáčel během letních paralympijských her v Londýně
V paralympijském Londýně 2012 triumfovala Vergeerová ve dvouhře i čtyřhře. Je to perfekcionistka, která třeba s vědci dlouhodobě řešila, jak se s vozíčkem co nejrychleji pohybovat po dvorci.
Nizozemka, která v roce 2010 zapózovala nahá pro americký sportovní kanál ESPN, ochrnula při riskantní operaci páteře ve svých osmi letech. Odjakživa byla velmi všestrannou sportovkyní a ještě v roce 1997 vyhrála s nizozemským paralympijským týmem evropské zlato v basketbale vozíčkářů.
„Občas mi schází kolektivní sport, kterým basketbal je, a tenis naopak ne. Neříkám, že už basketbal na vrcholné úrovni hrát nebudu, ale zároveň nic neslibuju. Obecně miluju sport, tak třeba přestoupím na atletický ovál nebo začnu plavat. No, i když plavat vlastně ne…" uzavírá Esther Vergeerová, která je ve své vlasti uznávanou sportovní celebritou.
Když křtila Vergeerová svou knížku, byli u toho třeba Richard Krajicek nebo Johan Cruyff. Že Esther jezdí na invalidním vozíku, nehraje v zemi tulipánů vůbec žádnou roli.