„Nálezy jsou více než 200 milionů let staré a podoba listonoha se prakticky nezměnila. Někteří odborníci tento druh označují za evolučně nejstaršího živočicha na světě.“
„Orlice Gaia byla nalezena loni v létě poblíž obce Mláka v lese. Hodinu jsme ji tam odchytávali, protože ačkoliv nelétala, tak na zemi byla pořád dost rychlá,“ vzpomíná ředitelka záchranné stanice.
„Nemáme důvod se domnívat, že by to byl hrob kohokoliv jiného než právě Jakuba Krčína. Zásadní zjištění průzkumu bude, že Krčín byl opravdu původně pohřben v Obděnicích,“ věří archeolog Jiří Šindelář.
Soutěže se zúčastnily čtyři tisíce žáků. První místa v kategorii středních škol letos obsadily samé dívky. Finále se zúčastní 95 nejlepších soutěžících z celého světa.
Nebýt třeboňských řas, měli by v hornorakouských jezerech málo candátů. Po vykulení totiž hladoví a většina jich uhyne, jihočeští vědci ale přišli na to, jak jim zajistit kvalitní potravu.
Osiřelé mládě Cipísek se v Třeboni stalo miláčkem návštěvníků. Teď je na cestě do nového domova ve Španělsku, kde se stane součástí evropského záchovného programu.
Ne každý orel mořský se vrátí zpátky do přírody. Jestli bez péče lidí přežije toto mládě, ještě není jasné. Musí se mu zhojit poškozené drápy, které potřebuje pro přežití ve volné přírodě.
Partnerská věrnost není pro vlaštovky samozřejmostí a je to přímo naopak. I stejně stará mláďata v jednom hnízdě mají velmi často různé otce. Potvrzují to i čerstvé analýzy DNA vlaštovek.
V galerii, divadlo, ale i útulné letní kino se proměnil měšťanský renesanční dům na Masarykově náměstí v Třeboni. Vznikl tam nový kulturní prostor s názvem Třeboň 105.
„My jsme navrhovali původně dláždění z kamenných odseků, které má tu výhodu, že v okamžiku, kdy vznikne nějaká mezera, tak stačí menší kamenný odsek, kdy se ty mezery vyplní,“ vysvětluje Vít Pávek.
Před více než sto lety zde trávili volný čas poslední Schwarzenbergové, teď zámecké pokoje v Třeboni provoněly květiny. Místní zámek hostí po dvouleté pauze oblíbenou výstavu Amarylis.
Letošní aranže doplňuje exotická káva a čokoláda. Souvisí to s tím, že Národní památkový ústav sezonu zasvětil šlechtě a trávení volného času ve šlechtickém prostředí.
Pezoldová je dcerou Jindřicha Schwarzenberga. Jak uvedla Česká televize, kvůli rodovým zvykům dal její otec v závěti přednost mužskému dědici, svému adoptivnímu synu Karlovi z orlické větve rodu.
„Nevystupoval jsem jako nejvyšší státní zástupce. Šlo mi čistě o to, aby se doutnající spor dvou lidí pokud možno ve smírné podobě urovnal,“ uvedl ke kauze nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Cesty v zámeckém parku v Třeboni dohromady měří osm kilometrů. Kromě toho, že se tak parku vrátila podoba z 19. století, umožní nový povrch lepší hospodaření s vodou.
Ze zámku zmizely dvě třetiny mobiliáře, včetně obrazů a šperků. Přesný seznam věcí, které se prodaly, a údaje o tom, kolik za ně lidé zaplatili, ale chybí.
„Jeho agresivita, projevy i chování bylo tak vyhrocené, že se poškození začali skutečně obávat o svůj život i zdraví,“ řekl mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.
Rybáři od pondělního rána zatahují sítě na rybníce Svět. V kádích skončí podle odhadu 120 tun tržního kapra a 20 tun dalších druhů ryb, hlavně amura, tolstolobika, štiky a candáta.
Třeboň prohrála soudní spor s nevidomým Karlem Lukášem. Od města si chtěl pronajmout byt. Přestože nabídl nejvyšší cenu, bydlení nezískal. Soud se nakonec muže zastal.