V Iráku vystavili tabulku s Eposem o Gilgamešovi, kterou vrátily USA. Za rok získali zpět 17 926 artefaktů
V Iráku v úterý po třech desetiletích vystavili na 3500 let starou tabulku s částí eposu o Gilgamešovi, informovala stanice BBC. Artefakt ze země zmizel na začátku 90. let minulého století a později se objevil ve Spojených státech. USA vzácný historický předmět letos blízkovýchodnímu státu vrátily.
„Tento den představuje vítězství nad zoufalými pokusy těch, kteří se pokoušejí ukrást naši velkou historii a naši starobylou civilizaci,“ prohlásil irácký ministr zahraničí Fuád Husajn na ceremoniálu v Bagdádu, kde předal šéfovi iráckého resortu kultury hned tři artefakty vrácené Spojenými státy a Velkou Británií.
Do Iráku se vrátil další vzácný artefakt z USA. Tabulka s Eposem o Gilgamešovi zmizela v 90. letech
Číst článek
Podle Husajna se Iráku v posledním roce podařilo získat zpět dohromady 17 926 artefaktů z USA, Británie, Itálie, Japonska a Nizozemska.
Epos o Gilgamešovi je jedním z nejstarších literárních děl. Vznikl ve druhém tisíciletí před naším letopočtem v Mezopotámii, která se rozkládala zhruba na území dnešního Iráku.
Tabulka s částí eposu zmizela z iráckého muzea během války v Perském zálivu v roce 1991. Následně se přes mnoho zemí dostala zřejmě v roce 2003 do Spojených států. Obchodník se starožitnostmi přitom pravděpodobně zfalšoval dokumentaci o původu.
V roce 2014 tabulku koupila v aukci za 1,67 milionu dolarů (přes 35 milionů korun) rodina vlastnící obchodní řetězec Hobby Lobby a umístila ji do svého Muzea bible. V roce 2019 ji americké úřady zabavily a letos v září předaly irácké ambasádě.
Irácké starověké dědictví zdecimovaly konflikty a rabování, zejména po roce 2003, poznamenala agentura Reuters. Úřady se snaží vypátrat a získat zpět tisíce archeologických památek, které jsou stále nezvěstné.