Cigaretové špačky jako stavební materiál? Ptáci tak brání hnízda před parazity, tvrdí vědci
Říká se, že někdo krade jako straky. Nejen tito ptáci ale využívají ke stavbě hnízd různé předměty, které najdou a někdy také ukradnou ve svém okolí. Někteří opeřenci kromě různých fólií, kabelů a papírů vyhledávají také cigaretové nedopalky. Podle výzkumu mexických vědců zveřejněného v časopise Avian Biology mají pro vajgly promyšlené využití.
Ptáci nevyužívají cigaretové špačky proto, že by to byl dobrý stavební materiál, ale kvůli pachu, který z nedopalků vychází. Vajgly totiž příliš nevoní parazitům, kteří mají zálusk na ptačí krev.
To už mexický vědec Suárez-Rodríguez zjistili před několika lety, kdy se prokázalo, že hnízda s cigaretovými špačky obsahují méně parazitů než ty bez nedopalků. Nikotin působí jako repelent zejména na roztoče a další hmyzí návštěvníky. Ukázalo se, že se ptáci zaměřovali na filtr. Z papírového obalu vyklovali bavlněnou výplň a tu pak zabudovali do hnízda.
Vědci z Mexické národní autonomní univerzity se v posledních letech snaží přijít na to, jestli to ptáci dělají skutečně proto, aby odpudili hmyz, nebo jen zkrátka využívají toho, že hodně lidí v okolí kouří.
Zoologové po 80 letech objevili nový druh hlodavce, obří kryse ovšem hrozí vyhynutí
Číst článek
Postup Monserrata Suáreze Rodrígueze a Constantina Marcíase Garcii popsal také britský týdeník The Economist. Aby potvrdili hypotézu, že nejde o náhodu, připravili experiment, při kterém sledovali 32 párů hýlů mexických hnízdících v okolí kampusu. Ještě než ptáci snesli vajíčka, vědci jim z hnízd vyndali měkkou vystýlku a nahradili ji trochou plsti s kusy rostlinného materiálu, který ptáci běžně využívají. Zároveň do některých z nich přidali klíšťata. Do 10 hnízd 70 živých klíšťat, do 10 hnízd 70 mrtvých klíšťat a do zbylých 12 žádné parazity nepřidali.
Později prozkoumali, kolika nedopalky si hýlové dodatečně vystlali hnízda. A ukázalo se, že v hnízdech, kam vědci dali mrtvá klíšťata nebo žádná, nebyl jediný vajgl. Zatímco v každém hnízdě s klíšťaty našli v průměru jeden a čtvrt nedopalku. Na základě tohoto pokusu vědci tvrdí, že se použitím nedopalků ptáci snaží odradit parazity a zajistit ptáčatům větší šanci na přežití.