K vyšším výnosům při pěstování brambor můžou zemědělcům pomáhat drony. Odhalí suchá místa
Úspory vody a víc brambor. Vědci z Výzkumného ústavu bramborářského zapojují do boje se suchem i drony vybavené termokamerami. Stroje tak dokážou najít suchá místa na poli a nasměrovat tam závlahu, voda se pak nemusí pouštět plošně. Za pomocí dronů je možné najít také ohniska škůdců, nemocí nebo plevele.
Využití dromů testují vědečtí pracovníci z pokusné farmy Výzkumného ústavu bramborářského ve Valečově na Havlíčkobrodsku. Z výšky pořizují termografické snímky polí. Díky získaným datům pak můžou řídit závlahu nebo dávkovat ochranné postřiky.
„Zemědělci můžou dron využívat pro vyhledávání ohnisek chorob, škůdců, plevelů,“ říká Petr Doležal z Výzkumného ústavu bramborářského.
Dron je možné přepnout i na termokameru, kde jsou vidět rozdíly mezi teplejšími a studenými místy. Dokáže tak najít i suchá místa uprostřed pole.
„Na tomto pozemku testujeme kapénkovou závlahu. A my se teď můžeme nad pozemek podívat, jak to vypadá shora. Můžeme přepnout i na termokameru. Rozdíly v teplejších a studenějších místech analyzuje speciální software,“ popisuje Doležal.
Věda pro děti: Jedna rostlina, nahoře rajčata, dole brambory. Jak pěstovat bramborajče?
Číst článek
S tímto softwarem pracuje David Hájek z Výzkumného ústavu zemědělské techniky.
„My tady máme závlahový systém, který je navržen tak, aby minimalizoval množství závlahové vody a zároveň dávkoval co nejlépe závlahu pro tu danou rostlinu,“ přibližuje Hájek.
Dron využívají vědci pro kontrolu. „Abychom si ověřili vlastně, jestli náš systém funguje správně a jak má,“ říká Hájek.
V suchých letech může takové zavlažování zvýšit výnosy až na dvojnásobek.