Ruská invazní armáda podnikla v noci na čtvrtek dvakrát vzdušný útok na ukrajinské město Záporoží. Jeden člověk přišel o život, 30 lidí se zranilo. Rusové navíc zničily energetický objekt.
Trosky také způsobily požár jednoho gastronomického zařízení, který se rozšířil na 200 metrů čtverečních, než se hasičům podařilo plameny zvládnout. Poškozen byl i sousední dům.
Tisíce dronů, které Litva slíbila Ukrajině bránící se ruské invazi, leží v armádních skladech kvůli průtahům způsobeným byrokracií, informuje litevská veřejnoprávní televize a rozhlas (LRT).
Úpravy dronů na Ukrajině probíhají v několika utajených továrnách, které začaly v loňském roce přibývat. Ti, kdo v nich pracují, se vyhnou náboru a službě na frontě. Musí ale projít prověrkou.
Soud uložil společnosti, aby do jednoho měsíce uzavřela přístup k informacím o petrochemickém podniku, a to vymazáním či zaretušováním grafického zobrazení částí podniku.
Novoroční nálety ruských dronů pokračují, varují zpravodajské kanály na sociálních sítích a ukrajinské letectvo, které zodpovídá za protivzdušnou obranu.
Ukrajinská protivzdušná obrana během noci sestřelila 21 ze 43 ruských dronů, dalších 22 dronů se zřítilo bez způsobení škod, uvedlo v pondělí ukrajinské letectvo.
V ukrajinských městech pro výpadky proudu mnohdy nefunguje veřejná doprava ani vytápění. „Zaplaťpánbůh systém výstrahy funguje velmi dobře,“ říká zpravodaj Martin Dorazín.
Rusko za uplynulých 24 hodin zaútočilo na Ukrajinu 60 drony. Ukrajinská obrana podle portálu deníku Ukrajinska pravda oznámila, že takřka všechny bezpilotní letouny zlikvidovala.
„Cítím stále větší skepsi. Nikdo se nechce vzdávat, ale ochoty aktivně bojovat tam silně ubylo,“ komentuje dění na frontě fotograf Stanislav Krupař, který svými snímky válku dlouhodobě dokumentuje.
Kyjev v posledních měsících představil řadu nových zbraní domácí výroby a prezentuje se jako průkopník v oblasti bezpilotních systémů, které se letos staly samostatnou složkou ukrajinské armády.
Zatímco federální vláda a Bílý dům uvádějí, že veřejnosti nehrozí nebezpečí a naznačují, že reakce je přehnaná, někteří kongresmani a zástupci států se dožadují vysvětlení.
„Nepřítel pokračuje ve svém teroru. Energetická infrastruktura po celé Ukrajině opět čelí masovému útoku,“ uvedl v pátek ráno ministr energetiky Herman Haluščenko na sociálních sítích.
Ukrajinské letectvo informovalo, že osmnáct ruských dronů zmizelo z radaru, pravděpodobně díky aktivním protiopatřením elektronického boje. Jeden zůstal v ukrajinském vzdušném prostoru.
Spravedlivá odplata. Tak se jmenuje nová sbírka českého spolku Skupina D. Vznikl před rokem a už dokázal získat přes 200 milionů korun na drony pro ukrajinskou armádu.
„Část Ternopilu se ocitla bez elektřiny,“ napsal starosta města Serhij Nadal. Zároveň vyzval obyvatele, aby si pořídili zásoby vody a dobili si mobilní telefony.
Rostovská oblast na jihozápadě Ruska čelila v noci na pátek rozsáhlému náletu ukrajinských dronů, uvedly místní úřady. Protivzdušná obrana podle gubernátora sestřelila tři desítky dronů.
Rusko použilo sedm strategických bombardérů Tu-95.„Cílem masivního útoku nepřítele se opět stala energetická infrastruktura,“ uvedl na facebooku ministr energetiky Herman Haluščenko.
Šéf vojenské správy Kyjeva Serhij Popko informoval o padajících troskách, podle něj je poškozený nebytový objekt. Předchozí noc vyslalo Rusko na Ukrajinu podle armády rekordní počet 188 dronů.
Nepovolený pohyb dronů letectvo USA zaregistrovalo v noci u tří základen v oblasti Suffolku a Norfolku. Základny oficiálně patří britskému vojenskému letectvu, převážně je však využívají Američané.
Gubernátor Šapša neupřesnil, jaký objekt v Kaluze se vznítil. Trosky údajně dopadly do areálu průmyslového podniku a způsobily požár. Nikdo nebyl zraněn.
Situace na bojišti se nevyvíjí pro Ukrajinu příznivě. Rusko hlavně na východě země postupuje. Jen mezi 1. zářím a 3. listopadem zabralo 1000 kilometrů čtverečních území.