Ukrajinská protivzdušná obrana oznámila sestřelení 57 ruských dronů, dalších 67 zmizelo z radarů. Údery mířily na Žytomyrskou, Dněpropetrovskou, Oděskou, Sumskou, Doněckou a Čerkaskou oblast.
Loni založený fond, který patří skupině Presto Ventures a zbrojařskému kolosu CSG, zvažuje investice do dalších pěti startupů v oblasti obrany. Celkem má připraveny čtyři miliardy korun.
„Drony mají automatické detekce objektů, anebo radiační zdroje záření. Dají se měřit i další látky, když drony vybavíme různými jinými senzory,“ říká Jiří Janoušek z Vysokého učení technického v Brně.
Útok zabil mladou ženu a seniorku, uvedl už v noci Lysak na sociální síti Telegram. Mezi zraněnými podle něj bylo devítiměsíční batole a další dvě děti ve věku 11 a šesti let.
„Ruské ztráty na frontě jsou obrovské, ale Rusko je ochotno tuhle cenu platit. Ukrajinci si to dovolit nemůžou,“ říká reportér serveru Seznam Zprávy Martin Novák.
Ruská protivzdušná obrana během noci zasahovala v okolí hlavního města, uvedl na svém webu listu Kommersant s odvoláním na očité svědky z města Naro-Fominsk, které leží asi 70 kilometrů od Moskvy.
Útoky bezpilotních letounů hlásí i další místa na Ukrajině. Moskevská samospráva zase informovala o útoku ukrajinského dronu, kvůli kterému ruská metropole dočasně zavřela letiště.
České vojsko chce víc dronů. V plánu je také nákup „kamikadze dronů“, v rozhovoru pro Radiožurnál o tom mluví generál Roman Hyťha, který má na starost zpravodajské zabezpečení armády.
Vojáci si od července polepší. „Můžu říct, že ty změny budou v tisícikorunách, ne ve stovkách,“ říká Jana Černochová (ODS). V rozhovoru pro Radiožurnál také připustila obhajobu ministerského postu.
„Tady v Kladně máme testovací dráhu se spoustou bran. Dron se snaží co nejrychleji proletět v daném pořadí brány a minimalizovat čas průletu,“ popisuje Robert Pěnička z Fakulty elektrotechnické ČVUT.
V noci na neděli v Kyjevě po náletu ruských dronů zahynuli tři lidé, včetně pětiletého dítěte, tvrdí ukrajinské úřady. Další čtyři lidé zahynuli při ruských útocích v Doněcké oblasti na východě země.
„Pokud nad sebou dron třeba jen uslyšíte a neútočí na vás, pravděpodobně to ale znamená, že vás někdo zpozoroval a zaměří na vás palbu odněkud odjinud," přibližuje Jakub Drmola.
Každý rok se opakují situace, kdy srnče ve vysoké trávě proti žací liště zemědělského stroje nemá žádnou šanci. Právě takovým momentům se snaží předcházet stovky, možná už tisíce dobrovolníků.
Odstřelovač leží v mělké jámě zamaskovaný na první pohled obyčejnou sítí. Kdyby neměl speciální pončo, zářilo by jeho rozehřáté tělo jako lampion. Právě teplo detekují drony infračervenými kamerami.
Voják vystupující pod jménem Volodymyr informoval o situaci v ruském městečku Sudža, z něhož se ukrajinská vojska v neděli stáhla. Frontu podle něj 9. března zachvátila „panika a kolaps“.
V hotelu se krátce předtím ubytovali zahraniční humanitární pracovníci ze Spojených států a Británie, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj, podle něhož tito lidé přežili.
Lyonská nezisková organizace Observatoř zbrojení tvrdí, že francouzské drony používají ruské speciální síly a ruská Národní garda. Francouzská společnost odmítá porušení unijních pravidel.
Orgány činné v trestním řízení prověřují podezření související s vývozem dronů z Česka na Ukrajinu. Jde například o možné zneužívání diplomatických pasů a údajné pašování dronů ze strany armády.
„Z hlediska úniků radioaktivních látek a případné kontaminace okolí to poškození závažné nebylo a situace z hlediska monitorování radiační situace je stabilní,“ říká Lenka Frýbortová.
Ukrajina stále častěji ostřeluje v hloubi Ruska rafinerie a ropné sklady. Tato strategie se ukazuje jako užitečná nejen z hlediska dopadů na ekonomiku, její přínos je především vojenský.