Členské státy EU potvrdily nová pravidla umělé inteligence. Má být důvěryhodná a bezpečná

Členské státy Evropské unie v úterý definitivně potvrdily nová pravidla pro fungování umělé inteligence. Informovalo o tom belgické předsednictví v Radě EU. Akt o umělé inteligenci je podle expertů prvním svého druhu na světě a mohl by ovlivnit podobné normy také v zemích mimo Evropskou unii.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament ve Štrasburku

Akt byl v úterý schválen během jednání unijních ministrů zodpovědných za oblast telekomunikací. (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Nařízení zavádí klasifikaci technologií podle způsobu využití a nastavuje různé úrovně omezení podle míry souvisejících rizik. Některé systémy chce EU zcela zakázat, další nástroje jako algoritmy na rozpoznávání obličejů budou podléhat silné regulaci.

Nová umělá inteligence vidí, slyší a může si s vámi povídat. Model GPT-4o má být zdarma

Číst článek

Nová pravidla by měla zajistit, aby umělá inteligence byla důvěryhodná, bezpečná, respektovala základní práva EU a podporovala inovace. Schválená norma je dojednaným kompromisem mezi vyjednavači Evropského parlamentu, Evropskou komisí a belgickým předsednictvím v Radě EU, které zastupuje jednotlivé členské státy.

Akt byl v úterý schválen během jednání unijních ministrů zodpovědných za oblast telekomunikací. Česko na zasedání zastupuje místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš.

„Nařízení o umělé inteligenci zavádí pravidla pro Evropskou unii a využití umělé inteligence tak, aby byla pro společnost přínosná a zároveň pro občany bezpečná,“ řekl Bartoš českým novinářům. „Naším cílem je zajistit rychlý a dynamický rozvoj umělé inteligence a její praktické využití,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme