Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Byl hlasem z rádia i kancléřem prezidenta. Ivan Medek zemřel před pěti lety

Novinář, signatář Charty 77, dopisovatel českého vysílání Hlasu Ameriky a po sametové revoluci také kancléř prezidenta Václava Havla. Tím vším byl Ivan Medek. Zemřel před pěti lety.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helena Medková a Ivan Medek, 1979 ve Vídni

Helena Medková a Ivan Medek, 1979 ve Vídni | Foto: rodinný archiv Heleny Medkové

Ivan Medek měl pozoruhodné rodinné zázemí. Přes matku byl vnukem malíře Antonína Slavíčka a nevlastním pravnukem T. G. Masaryka. Otec Rudolf Medek, spisovatel a básník, proslul jako generál československých legií v Rusku.

„Vždycky jsme chtěli, aby nám vypravoval, a on říkal: Co vám mám pořád vypravovat? A my jsme říkali: Vypravuj o válce. Vypravování o válce byl jeden z největších zážitků mého dětství. Bylo samozřejmě plné krve a bitev a to jsme milovali. A pocit osobního hrdinství, osobního nasazení těch lidí nás samozřejmě fascinoval,“ vzpomínal v rozhlasovém pořadu Ivan Medek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobnost Ivana Medka připomněl redaktor Jaroslav Skalický

V 60. letech působil jako dramaturg České filharmonie a hudební publicista v Československém rozhlase, později byl také redaktorem nakladatelství Supraphon, kde však po podpisu Charty 77 dostal výpověď.

Pracoval jako sanitář, umývač nádobí a šatnář v restauraci. Po řadě výslechů a nátlaku Státní bezpečností v roce 1978 emigroval do Rakouska.

Ve Vídni se stal dopisovatelem Hlasu Ameriky a spolupracoval i s dalšími rozhlasovými stanicemi. „Situace v Československu na sklonku roku 1989 je ostudná a nebezpečná,“ informoval Ivan Medek 18. listopadu 1989 o událostech předchozího dne.

Vrátil se do Prahy a pro ty, kteří ho znali jen ze zahraničních rádií, přibyla k hlasu stejně nezapomenutelná, výrazná tvář. Pracoval na Hradě pro prezidenta Václava Havla – přes dva roky byl jeho kancléřem.

Zůstal věrný i rozhlasu, pro který psal komentáře a v pořadu Radioforum diskutoval s posluchači Českého rozhlasu na aktuální témata.

I když nemoc připoutala Ivana Medka na lůžko, stále se zajímal i o dění v zemi a také se k němu vyjadřoval. Zemřel v 84 letech – podle Václava Havla jako muž pevných názorů a postojů.

„Měl takový zvláštní nadhled, ironii, někdy byl velmi pevnej, až jako paličatej, bych řekl, a zároveň neobyčejně tolerantní,“ zavzpomínal na Ivana Medka Václav Havel.

Jaroslav Skalický, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme