K čemu jsou hadovi tykadla

Bizarní tykadla na hlavách hadů vodnářovek se konečně dočkala vysvětlení - podle nové studie slouží k detekci kořisti v kalných vodách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodnářovka tykadlová (Erpeton tentaculatum)

Vodnářovka tykadlová (Erpeton tentaculatum) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0, Ryan Somma

Had vodnářovka tykadlová (Erpeton tentaculatum) žije ve sladkých vodách jihovýchodní Asie a živí se rybami. Pozorovatele na vodnářovce na první pohled zaujme velmi netypická přední část hlavy, kterou zdobí pár jakýchsi vousků či tykadel. Funkce těchto zvláštních útvarů zůstávala dlouho neznámá, ale vědci předpokládali, že slouží k detekci kořisti nebo jako vějička, která má za úkol přilákat nic netušící rybu. Biologové z americké Vanderbiltovy Univerzity teď přišli na to, že správná je první možnost.

Vědci sledovali nervové dráhy, které vedou z tykadel do mozku. Zjistili, že tykadla jsou ve skutečnosti citlivé mechanoreceptory, které zaznamenávají jemné pohyby vody - například ty, které vyvolává plavající ryba. Vědci experimentovali s hady v akváriu, kterým jako kořist nabídli digitální rybku. Hadi se ji pokoušeli lovit navzdory tomu, že obraz vodu nijak nezčeřil, což ukazuje, že vodnářovky si při lovu vystačí jen se zrakovými informacemi. Na druhou stranu, další experimenty ukázaly, že samotný pohyb vody vnímaný tykadly vodnářovce stačí k tomu, aby bezpečně lokalizovala a ulovila svou kořist. Autoři studie se domnívají, že "šestý smysl" hadům pomáhá lovit v kalných vodách se špatnou viditelností.

Vodnářovka tykadlová (Erpeton tentaculatum) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0, Ryan Somma

Zdroj: Journal of Experimental Biology

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme