Mravenci vytvářejí rafty ze svých těl

Jeden mravenec se ve vodě zanedlouho utopí, ale masa mravenců může plout celé měsíce v raftu tvořeném jejich vlastními těly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masa mravenců může plout celé měsíce v raftu tvořeném jejich vlastními těly

Masa mravenců může plout celé měsíce v raftu tvořeném jejich vlastními těly | Foto: Georgia Institute of Technology

„Ohniví mravenci“ (Solenopsis invicta) pocházejí z Jižní Ameriky, ale už ve 30. letech minulého století zahájili invazi do jižních částí USA. Vytvářejí superkolonie, které se táhnou přes několik států a narušují místní ekosystémy. Mravenci, kteří dokážou uštědřit velmi palčivá bodnutí, jsou velmi rezistentní vůči pesticidům, ohni i záplavám. V deštných pralesích Brazílie jejich kolonie často zaplaví voda a mravenci si vyvinuli unikátní obranný mechanismus – ze svých těl vytvoří jeden velký raft, který dokáže plout na vodě celé měsíce.

Zkoumali jej výzkumníci z Georgijského technologického institutu, kteří se vyzbrojili rukavicemi a hrsti ohnivých mravenců házeli do nádob vodou. Mravenci se okamžitě shlukli dohromady a zaklesli se do sebe nohama i kusadly. Vytvořili tak kulovitou strukturu, která se během několika minut zploštila do podoby tenkého „lívance“ tvořeného dvěma až třemi řadami mravenců. Je známo, že vnější skelet jednotlivých mravenců je schopen zachycovat bublinky vzduchu a odpuzovat vodu. Experimenty však demonstrovaly, že v raftu tvořeném spojenými mravenčími těly, která připomínají strukturu nepromokavé látky, je hydrofobní efekt mnohem silnější. Raft je porézní a jeho spodní část se nachází pod úrovní vody, ale navzdory tomu se žádný mravenec neutopí.

Zdroj: Georgia Institute of Technology, PNAS

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme