Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Unikátní aplikace Čechům nabídne bezpečný elektronický podpis i na mobilních telefonech

Češi mohou jako vůbec první v Evropě bezpečně podepisovat dokumenty i na mobilních telefonech a tabletech. Unikátní aplikaci Form Signer, která je obecně uznávaným garantem elektronické komunikace, nabízí zdarma ke stažení Česká pošta. Novinka má usnadnit vyřizování dokumentů, odbavování faktur nebo zdokumentování škodné události.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon. Ilustrační foto

Mobilní telefon. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Elektronický podpis dokáže využívat každý, kdo si umí stáhnout aplikaci do mobilního telefonu nebo tabletu. Na pobočce České pošty si pak uživatel musí za poplatek vyzvednout osobní certifikát.

Aplikace se liší od dosavadního užívání elektronického podpisu na běžných počítačích. „Ještě nikdo to neuměl udělat na iPad, iPhone, androidí počítače. Od této chvíle opravdu máte úplně jiný uživatelský komfort. Jinými slovy svůj podpis máte stále s sebou,“ říká Tomáš Ječný z České pošty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Zuzana Vlčková přibližuje novou aplikaci pro bezpečný elektronický podpis

„Existuje celá řada jiných aplikací, které vám zajistí to, že vám podepíší dokument, ale ten dokument je podepsán podpisem, který není kvalifikovaný a není váš. Pracují s nějakými systémovými certifikáty a je zajištěna integrita dokumentu tím elektronickým podpisem, ale v žádném případě není řečeno, kdo ten dokument vytvořil, případně kdo ho distribuoval dál, kdo ho schválil, kdo souhlasí s jeho obsahem,“ potvrzuje převratnost novinky Martin Vondrouš z vývojářské firmy.

Používání elektronického podpisu nabízí více než jen ověření souhlasu. Klient si zadá osobní heslo, díky kterému software pozná, že dokument je platný, uživatelem podepsaný a že v průběhu celého procesu odesílání nebyl změněn. Obávat se prý není třeba ani zneužití.

„Bezpečnost je mnohem vyšší než při použití na běžném počítači. Tam většina uživatelů z důvodu pohodlnosti heslo smaže nebo ho zadá relativně jednoduché. Tady je heslo vyžadováno vždy a i v případě zneužití krádeží zařízení se k tomu certifikátu nikdo nedostane,“ dodává Vondrouš.

V takovém případě je přesto dobré aplikaci revokovat, tedy zamezit jejímu používání.

Zuzana Vlčková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme