Vědci i firmy už vědí, jaké výpočty zadají ostravskému superpočítači
Ostravský superpočítač bude řešit problémy s ovzduším i akciovými trhy. Vědci už mají připravené konkrétní úkoly, se kterými si současná technika nedokáže poradit. Vznikající výzkumné centrum za bezmála dvě miliardy korun už uzavírá první smlouvy s firmami a institucemi, první výsledky budou mít k dispozici už během příštího roku.
Až zase jednou Ostravsko zahalí smog a lidé se budou ptát, proč nemohou dýchat, odpovědět by jim mohl dát v budoucnu právě superpočítač.
Vít Vondrák z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava se zabývá modelováním v oblasti přírodních věd. Říká, že stanovení přesných předpovědí zatím naráží na nezvladatelné množství dat. Přesně to se má změnit.
„Takové simulace nemusí trvat měsíce, roky, ale dají se díky tomuto stáhnout, řekněme, na týdny, dny, mnohdy i hodiny. To už jsou samozřejmě relevantní informace, protože umožní představu o tom, jak se ta situace, konkrétně třeba v případě znečištění ovzduší, bude vyvíjet,“ říká Vít Vondrák.
Příspěvek Michala Schoffera o úkolech pro ostravský superpočítač ve Večerním Radiožurnálu.mp3
Stejně tak půjde lépe a rychleji odhadnout třeba následky bleskových povodní nebo navrhnout optimální dopravní zatížení v našich městech. Stroj, stotisíckrát rychlejší než běžné počítače, ale pomůže čelit i skrytějším hrozbám. S jeho pomocí chtějí brněnští vědci vyvinout mnohem účinnější ochranu proti počítačovým virům.
„Rozhodně je to horké téma, nejenom ve výzkumu, ale i pro aplikační sféru,“ vysvětluje Lukáš Sekanina z Vysokého učení technického v Brně.
ČTĚTE TAKÉ: Významní vědci budou v Ostravě mluvit o úkolech 'superpočítače'
Díky novým možnostem se vše výrazně urychlí. Kolem budoucího superpočítače se už tvoří celé výzkumné centrum zvané IT4Innovations. Spolupracovat s ním budou nejen české a zahraniční vědecké instituce, ale také průmyslové firmy. Už se podepisují první smlouvy.
„Velké firmy se zabývají návrhem různých komplexních technologických celků, nějakých součástek, které třeba nějakým způsobem navrhnou, tvarově optimalizovat, a to všechno bychom chtěli dělat v rámci toho našeho centra,“ dodává rektor ostravské technické univerzity Ivo Vondrák.
Ostravský počítač se zapojí do osmi výzkumných programů. Zahrnují oblasti od vývoje nových léčiv, až třeba po spolehlivé předvídání toho, jak se chovají akciové trhy. Ambice jsou velké. Naplnos e začnou uskutečňovat zrhuba za čtyři roky.