Foto Michaela Danělová, ČRo

Podrobná mapa: ANO bralo všude, Zelení dostali výprask i od vlastních

Jan Cibulka |

Čtěte dále

Srovnání s volbami do sněmovny v roce 2013 ukazuje, že vítězné ANO sbíralo nové voliče prakticky všude a na úkor ostatních stran. Okamura posílil hlavně v pohraničí a Zelení dostali výprask i v tradičních baštách.

Obce na jihovýchod od Prahy jsou jediná souvislá oblast, kde vítěz voleb, hnutí ANO 2011, ztratil oproti minulým volbám podporu, například přímo v Jesenici šla podpora partaje dolů o necelé tři procentní body. Andrej Babiš tak nabíral nové příznivce i v hlavním městě, ve srovnání se zbytkem republiky jich ale bylo méně.

Výsledky voleb v roce 2013 a nyní můžete prozkoumat v následující mapě. Modré odstíny značí zisk, červenooranžové pak ztrátu.

V mapě jsou všechny letos kandidující strany, pokud v minulých volbách nekandidovaly (např. kandidáti STAN byli na kandidátkách lidovců), mapa ukazuje jen jejich letošní výsledek. U Okamurovy SPD pak bereme jako její předchůdkyni Úsvit přímé demokracie.

Najetím vyberte obec.
zisk ztráta

V metropoli a okolí pak jednoznačně získala Pirátská strana, nárůsty v jednotlivých obcích i městských částech byly často přes 10 procentních bodů. Ve stejných místech naopak ztrácela Strana zelených, markantní to bylo zejména v tradiční baště této strany, na Praze 6. Strana ale ztrácela prakticky v celé republice, výrazně pak například v Brně.

„Zeleným se již několikrát po sobě nepodařilo dostat do parlamentu, tj. jejich voličům došla trpělivost a hlasují pro zelené pouze v rámci komunální politiky, nikoli v rámci voleb do Parlamentu,“ vysvětluje sociální geograf z Univerzity Karlovy Martin Šimon.

Za zmínku stojí i propad komunistů v Severních Čechách a v pohraničí, v této oblasti posilovalo jak zmíněné ANO, tak i SPD Tomia Okamury. A právě Okamura doslova vymazal Dělnickou stranu sociální spravedlnosti. „Podobně to bylo i dříve, kdy se radikálně-pravicové názory internalizovali do politiky větších stran,“ dodává Šimon.

Jan Cibulka