Střední Čechy mají staronovou vládu. Cesta k dohodě mezi STAN a Spolu ale nebyla jednoduchá, jak ukazuje rekonstrukce povolebního jednání webu iROZHLAS.cz.
„Přestože s hnutím ANO chceme komunikovat dál, chceme, aby bylo platnou součástí zastupitelstva, tak v tuhle chvíli preferujeme spolupráci se STAN,“ uvedl lídr Spolu Jan Skopeček.
„Člověk, který kandiduje, by měl hovořit o tom, co už za ním je a co chce pro region udělat. Ne že si bude honit body na tom, že bude své protikandidáty dehonestovat,“ říká Hana Žáková (STAN).
V druhém kole voleb na Benešovsku znovu získal senátorské křeslo Zdeněk Hraba (za ODS) s celkem 15 754 hlasy. „Já osobně si nemůžu stěžovat na nízkou podporu od občanů,“ říká Hraba.
„Jako člověk, který se desítky let živil archeologií, mi hodně leží na srdci to, jakým způsobem v Praze zacházíme, nebo často nezacházíme s památkami,“ říká Miroslav Bárta, co hodlá v Senátu řešit.
„Na celonárodní úrovni to někdy možná může vyhrát plakát nebo nějaké video, ale tady to prostě vyhrává jedině to, že vás lidé poznají a dokážou ocenit, že něco děláte,“ říká senátor Ondřej Lochman.
„Voliči měli na výběr mezi panem Janulíkem, který je jedenáct let poslanec a nikdo ho tu pořádně nezná, nebo Róbertem Šlachtou,“ komentuje svůj úspěch v senátních volbách Šlachta.
Co hodlají kandidáti v Senátu prosazovat? Na jaké místo na politickém kolbišti patří? Poslechněte si duely v obvodech, v nichž se bude v pátek a sobotu rozhodovat o kompletním složení Senátu.
Premiér Petr Fiala se nechal slyšet, že bude s Ivanem Bartošem (Piráti) jednat o dalším postupu. „Petr Fiala je velkým zastáncem toho, aby Piráti ve vládě zůstali,“ připomíná Dolejší.
Další jednání mezi středočeskými vítězi voleb proběhne za týden. „Koalice Spolu musí obě nabídky, které obdržela od nás a ANO, projednat za svými orgány,“ řekla hejtmanka středních Čech Petra Pecková.
„Před rokem bych hodně zvažoval, jestli ve vládě zůstat. Teď si myslím, že už to musíme dotáhnout do konce. Bral bych to jako zradu na voličích,“ přiznává Rudolf Špoták.
Předsednictvo Pirátů v důsledku volebního neúspěchu rezignovalo. Výsledek voleb byl podle politologa Petra Justa ovlivněný i tím, že v krajských volbách nevolila Praha, kde jsou Piráti nejsilnější.
Velký protest proti vládě. Ale taky návrat komunistů, vygumování Přísahy a otázka, zda si ANO plácne s koalicí Spolu ve středních Čechách. Další témata víkendových voleb.
Piráti přišli o 96 zastupitelů z 99. Příspěvky na mandát činí 900 000 korun ročně za poslance či senátora a 250 000 korun ročně za člena zastupitelstva kraje.
ANO se potřetí zúčastnilo krajských voleb a potřetí zvítězilo v deseti krajích. V roce 2016 to stačilo na 176 krajských mandátů, o čtyři roky později na 178, letos razantně posílilo na 292 mandátů.
Zatímco se ve volební štábu hnutí ANO slaví, jinde padají na politiky chmury. Přísaha nezískala ani jedno křeslo v zastupitelstvu, Piráti jich desítky ztratili a z kola vypadli i někteří senátoři.
„Naše dvě poslední volby, evropské i krajské, pro nás znamenaly růst. A to i v době, kdy neseme vládní odpovědnost ve velmi nejednoduché době,“ vyzdvihl Rakušan.
„V současné době probíhají jednání například v Olomouckém kraji, probíhají jednání v Ústeckém kraji. Samozřejmě tam, kde většinou získala vládní pětikoalice, už jsou dohodnutí oni,“ řekl Okamura.
Hnutí ANO je vítězem krajských voleb, stejně jako před čtyřmi roky ovládlo deset ze třinácti krajů. Úspěch zaznamenalo také v senátních volbách, kde dva kandidáti s jeho podporou uspěli už v 1. kole.
Hned v prvním kole senátních voleb obhájil svůj post starosta Vsetína Jiří Čunek (KDU-ČSL) s víc než 56 procenty hlasů. Senátorem se tak stává už počtvrté, poprvé uspěl v roce 2006.