Že spojování podobně smýšlejících stran a osobností volič oceňuje, ukazuje příklad Spolu nebo nárůst preferencí SPD a Pirátů po oznámení spolupráce s menšími partnery. Na stejnou kartu sází i Stačilo!
Podle aktuálního modelu STEM by Motoristé sobě získali 3,5 procenta, před týdnem čtyři procenta. Červnový model agentury Median připsal Motoristům 5,5 procenta.
Hnutí ANO ve volebním modelu agentury STEM udrželo 30,9 procenta hlasů. Následuje Spolu, na třetí místo poskočil STAN, v závěsu je SPD. Do sněmovny by se dostali i Piráti a Stačilo!
Volby by v červnu vyhrálo ANO, které by získalo 32 procent. Na druhém místě by s 19 procenty byla koalice Spolu, která si pohoršila o dva procentní body. Kandidátka SPD by byla třetí se 14 procenty.
„Výrazný nárůst podpory SPD v červnu byl způsoben jednorázovým výkyvem a výběrovou chybou. I přes drobné výkyvy si od vyhlášení spolupráce SPD udržuje stabilní podporu kolem 13 procent,“ uvádí NMS.
Od odštěpení KSČ v roce 1921 jsou dějiny obou politických proudů převážně konfliktní horskou dráhou. „Komunisté jsou bolavé místo pro sociální demokraty a naopak,“ popisuje komentátor Petr Nováček.
Agentura upozornila na to, že statistická odchylka se v případě subjektů kolem pětiprocentní hranice pohybuje v rozmezí plus minus 1,5 procentního bodu. U větších stran je to až plus minus 3,5 bodu.
Sám Kobza svůj odchod z SPD odůvodnil mimo jiné tím, že jeho programové priority se neshodují se směřováním politického uskupení. Jeho odchod ale může souviset s kandidátkou pro sněmovní volby
Z průzkumu vyplývá, že si jasná většina Čechů (70 %) preferuje, aby politici kandidovali v kraji, kde mají trvalé bydliště. Naopak menšina považuje kandidaturu v jiném kraji za oportunismus (42 %).
Bývalý ředitel státní organizace Cermat Miroslav Krejčí povede v podzimních sněmovních volbách kandidátku Motoristů v Jihočeském kraji. Motoristé už rozhodli o lídrech i v dalších krajích.
V rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál Plaga přibližuje svou vizi školství i to, za jakých okolností by se na vládě nepodílel. „Zrušení inkluze je naprostý nesmysl. Pojďme ji ale zrevidovat,“ říká.
Do dolní komory by se dostalo ještě hnutí STAN, SPD a Piráti. Vyplývá to z volebního modelu agentury Kantar CZ, jehož výsledky v sobotu zveřejnila Česká televize.
„Sice jsme měli pochybnosti, ale zachovali jsme chladnou hlavu a ve vládě zůstáváme,“ říká ministr průmyslu a obchodu a 1. místopředseda vládního hnutí STAN Lukáš Vlček.
„Možná je to nějaký balonek přes média ohledně povolební vstřícnosti, že bychom to třeba mohli společně nějak poskládat,“ popsal pro iROZHLAS.cz jeden z krajských lídrů Motoristů.
Pokud levice nespojí síly, bude podle Jany Maláčové (SOCDEM) země čelit rozvráceným státním financím, zmrazeným důchodům, zvýšeným daním, privatizaci, návratu poplatků ve zdravotnictví a zdražování.
Druhý muž rostoucího hnutí SPD Radim Fiala platí za zkušeného sněmovního vyjednavače, který se dokáže domluvit s kýmkoliv. V otevřeném rozhovoru mluví o kampaňové taktice SPD či sbližování s ANO.
Ani růst, ani stagnace, ale mírný pokles. Tak se hýbe podpora koalice Spolu v reakci na bitcoinovou kauzu, která stála křeslo ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).
„Koalice Spolu během této kauzy dohromady přišla o dva procentní body a dá se čekat, že pokles bude alespoň mírně pokračovat i v dalších týdnech,“ popsal ředitel STEM Martin Buchtík.
„Já si paradoxně myslím, že sice otřesená důvěra voličů v současnou vládu je, ale ten otřes se rozhodně nepropíše do toho, jak se budou voliči vlády chovat u voleb,“ míní komentátor Petr Honzejk.
Přestože jsou lidovci kvůli bitcoinové kauze rozmrzelí a naštvaní, stojí za svým koaličním partnerem. V rozhovoru postoj KDU-ČSL popisuje předseda Marek Výborný.
Na jedné straně: „STAN nejede antibabiše, protože s ním chtějí vládnout.“ A na druhé: „ODS už se chystá, až skočí s ANO do vlády.“ Podle politologa Petra Justa jde o tradiční kolorit a boj o voliče.
Po hluboké krizi, kterou v posledním roce prošli, nyní působí Piráti jako znovuzrození. Nejprve je pomohla nastartovat korupční kauza týkající se Motola, aktivní jsou i v kritice bitcoinové aféry.
Kauzu darovaných bitcoinů, kvůli které podal demisi ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), zatím podle autorů průzkumu určité procento lidí nezaznamenalo.