Oproti loňsku přibyl počet lidí nakažených boreliózou a encefalitidou. Klíšťata byla aktivní už od března

Varování před klíšťaty jsme letos slýchali poměrně často. Ukazuje se to i na číslech nakažených některou z nemocí, které klíšťata přenášejí. Případů lymské boreliózy bylo letos do prosince nejvíc od roku 2018. A nárůst evidoval Státní zdravotní ústav i u klíšťové encefalitidy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V současné době není k dispozici žádná vakcína, která by lidi chránila před boreliózou

S tím, jak přibývá ve městech zeleň, přibývá v nich i klíšťat. Parazitolog Václav Hönig z Biologického centra Akademie věd a jeho kolegové v projektu Klíšťata ve městě zjistili, že každé čtvrté klíště ve městě má v sobě bakterie boreliózy | Foto: Petr Topič / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Lymskou boreliózu lékaři do prosince potvrdili u 3789 lidí. Nárůst je od minulého roku o více než 670 případů. S klíšťovou encefalitidou se pak letos léčilo skoro 650 lidí, tedy zhruba o 150 víc než před rokem.

Důvodem je letošní delší a také intenzivnější aktivita klíšťat. Dařilo se jim kvůli poměrně teplému počasí, takže se probudila dříve než v minulých letech.

24:11

Česko je endemickou oblastí klíšťové encefalitidy, varuje lékařka. Před nemocí chrání očkování

Číst článek

„Klíšťata byla aktivní i v průběhu zimy. Vysoká aktivita byla už od března, takže měli lidé mnohem větší šanci se s nakaženým klíštětem setkat,“ vysvětluje Kateřina Kybicová ze Státního zdravotního ústavu.

Nejen kvůli klimatickým změnám se klíšťata v posledních letech rozšiřují i na dříve neobvyklá místa. Už je můžeme chytit třeba i na horách ve vyšších polohách.

Nebezpečí i ve městě

A s tím, jak přibývá ve městech zeleň, přibývá v nich i klíšťat. „Vyšší riziko paradoxně může být i v městské zeleni, jako jsou parky, zahrádky apod. Zjistili jsme, že z klíšťat, která se tam vyskytují, je větší procento nakaženo například bakteriemi způsobujícími lymskou boreliózu. Riziko je omezené zejména na ty části parku, které jsou zarostlé a méně udržované,“ upozorňuje parazitolog Václav Hönig z Biologického centra Akademie věd.

Konkrétně Hönig a jeho kolegové v projektu Klíšťata ve městě zjistili, že každé čtvrté klíště ve městě má v sobě bakterie boreliózy. Nasbírali přes 3000 vzorků. Hönig ale zdůraznil, že to neznamená, že i příští rok bude nakažených přibývat. Záleží na počasí a aktivitě klíšťat.

Ochrana před klíšťaty

4:16

Období, kdy jsou klíšťata aktivní, se bude podle odborníků prodlužovat

Číst článek

Základem při snaze ochránit se před nemocemi, které klíšťata přenášejí, je podle zdravotního ústavu nosit dlouhé kalhoty. Účinnou prevencí je i repelent. Doporučuje se i vždy po pobytu v přírodě prohlédnout se, a to i následující den. Klíště se totiž po těle napadeného může pohybovat i několik hodin, než se přichytí.

V momentě, kdy už má člověk klíště přisáté, by neměl používat žádné olejíčky a po vyjmutí místo vydezinfikovat. Ideální je mít buďto kleštičky, které se dají koupit v lékárně, anebo vhodnou pinzetu a klíště vyviklat.

Proti klíšťové encefalitidě se dá očkovat, optimální je zajít pro vakcínu na podzim nebo v zimě, aby byl organismus připravený na jarní a letní sezonu. Cena očkování vyjde na zhruba tisíc korun a lidé nad 50 let mají očkování proti klíšťové encefalitidě plně hrazené. Borelióza způsobená bakteriemi se dá léčit antibiotiky.

Kateřina Bečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme