‚Svátky nás zastihnou ve velmi tísnivé situaci.‘ Zákazy budou podle vědců platit i o Vánocích

Česko prochází kritickým obdobím. „Naše čísla jsou katastrofální,“ prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli ve svém pořadu Čau lidi. Ministr zdravotnictví zase varoval, že pokud se v úterý statistiky nezlepší, budou muset být protikoronavirová opatření zpřísněna. Vláda krok nakonec oznámila už v pondělí po 21. hodině. Server iROZHLAS.cz ještě před tím oslovil dvacet předních odborníků s dotazy, zda dosud platné restrikce pomohou. A kdy je případně bude možné zmírnit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér o víkendu prohlásil, že k přísnějším opatřením bude muset kabinet sáhnout, „pokud se nestane zázrak“.

Ministři zdravotnictví Roman Prymula a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba za ANO) v pondělí večer oznámili, že se s platností od 28. října zavádí například noční zákaz vycházení či omezení prodejní doby v obchodech (více si o nich přečtete zde).

„Všechna opatření směřují k tomu, aby se maximálně zredukovaly sociální kontakty,“ řekl ministr Havlíček v Událostech, komentářích na ČT24. K zákazu denního vycházení se podle něj neschyluje.

„Jsem přesvědčen, že drtivé většiny obyvatel se to zásadně nedotkne,“ prohlásil rovněž.

Podle části odborníků vláda zaspala. „Opatření nemohou být dostatečná k tomu, aby zabránila dalšímu nárůstu mrtvých a zaplněnosti nemocnic. To je vlak, který už jede bez ohledu na to, že jsme šlápli na brzdu,“ řekl ještě před podnělním oznámením nových omezení imunolog Ondřej Hrušák.

Evoluční biolog Jaroslav Flegr pro změnu upozornil na množství výjimek, kvůli nimž budou opatření těžko vymahatelná. Problém navíc vidí v tom, že velká část veřejnosti omezení ignoruje.

„Mezi opatřeními chybí třeba roušky či respirátory na všech pracovištích, uzavření speciálních škol a uzavření mateřských škol pro děti, jejichž rodiče nefungují v klíčových profesích záchranného systému,“ reagoval na dotaz iROZHLAS.cz. Vláda v pondělí oznámila, že zaměstnavatelé musí umožnit home office těm, u nichž je to možné.

Například Roman Chlíbek, vedoucí pracovník epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví, považuje opatření za dostatečná. „Jsou poměrně razantní a rozsáhlá, významně omezující vzájemné kontakty osob jako nejdůležitější cestu šíření nákazy,“ míní.

Server iROZHLAS.cz se zeptal expertů na následující otázky:

  1. Jsou současná opatření dostatečná? Proč si to myslíte?
  2. Kdy bude možné začít uvolňovat stávající „lockdown“?
  3. Jaká opatření budou platit o Vánocích?

Článek pokračuje pod anketou.

Až se sníží reprodukční číslo

Oslovení odborníci se neshodli na tom, kdy by se současné restrikce mohly začít uvolňovat. Jednotní jsou ale v tom, že to bude pomalý proces.

Šéf České lékařské komory Milan Kubek a vědci z Centra pro modelování biologických a společenských procesů BISOP nynější stav přirovnávají k Izraeli, který na měsíc zavedl úplný lockdown. Rozdíl je ale v tom, že tam situace nebyla zdaleka tak kritická jako nyní v Česku.

„Musíme počítat s minimálně čtyřmi až šesti týdny. Pokud lidé opatření, která jsou sama o sobě nutná, přijmou a omezí své kontakty přibližně o polovinu, pak o Vánocích klesnou čísla nově detekovaných na úroveň 1000 a bude možno opětovně začít trasovat a rozvolnit většinu globálních opatření,“ napsali serveru iROZHLAS.cz vědci v čele s výkonným ředitelem BISOP, matematikem Reném Levinským.

Izraelský epidemiolog Gabriel Chodick už dříve pro iROZHLAS.cz zapochyboval, že vývoj v zemi bude po měsíčním „uzavření“ optimistický. Zemi se ale podle něj podařilo „získat drahocenný čas a vstoupit do chřipkové sezony s poměrně dobrým základem“.

Část vědců přitom upozorňuje, že k uvolňování může dojít teprve tehdy, až se reprodukční číslo sníží přibližně na hodnotu 0,8. To minulý týden ve středu uvedl i ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

„K velmi opatrnému uvolňování bude moci vláda přikročit, až reprodukční číslo klesne bezpečně pod hodnotu 1, nejlépe k hodnotě alespoň 0,8,“ uvedl virolog a ředitel Biologického centra Akademie věd ČR Libor Grubhoffer.

Opatření o Vánocích?

Vědci a odborníci se domnívají, že nás bude nějaká forma protiepidemických opatření provázet i během Vánoc. „Svátky nás zastihnou velmi pravděpodobně ve velmi tísnivé situaci,“ předpokládá Grubehoffer.

Není však zatím jasné, jak tvrdé restrikce budou za dva měsíce platit. „Předpokládám, že i v době Vánoc budou platit opatření omezující setkávání lidí. Společenské akce budou mít omezenou kapacitu účastníků. Střední a vysoké školy budou mít nadále online výuku,“ myslí si virolog Pavel Plevka z brněnského výzkumného centra CEITEC.

Ekonom Daniel Münich nicméně očekává, že pro řadu lidí půjde o nejsmutnější vánoční svátky „nejméně od roku 1968“. „Mnoho lidí ztratí zbytečně své nejbližší nebo zdraví, práci, přijde o živnost, dostane se do dluhové pasti, propadne depresím, školáci přijdou o vzdělání. Národní katastrofa historických rozměrů. Kvůli neschopnosti jednoho sebestředného člověka,“ řekl redakci.

Prezident lékařské komory Kubek nicméně upozorňuje, že by lidé měli dodržovat epidemická opatření, přestože řada z nich ztratila důvěru ve vládu i v premiéra Andreje Babiše.

„Rozumím tomu, že lidé nevěří politikům, protože to, čeho jsou aktuálně svědky, je skutečně festival trapnosti. Ale měli by věřit alespoň nám zdravotníkům, kteří se snažíme zachraňovat lidské životy. Noste prosím roušky. Opravdu zachraňují životy,“ apeloval.

Martin Štorkán a Dominika Kubištová