Benzen znehodnotil v Hustopečích pole i lesy. Majitelé řeší kompenzace, podle ministerstva nejsou na stole
V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku nadále platí stav nebezpečí, který vláda prodloužila o další měsíc. Důvodem je únorová havárie vlaku s toxickým benzenem, který kontaminoval půdu a spodní vodu v okolí železniční trati. Sanace území sice pokračuje, ale podle odborníků potrvá úplné vyčištění několik let.
Havárie znehodnotila téměř čtyři hektary zemědělských pozemků. „Lesu je 30 arů a před tím je asi půl hektaru pozemku orné půdy,“ popisuje Jan Fridrich, který vlastní půdu v zasažené oblasti.
Část pozemků u Hustopečí nad Bečvou je znehodnocena benzenem, kompenzací se jejich vlastníci zatím nedočkají
Kvůli zákazu vstupu se do oblasti více než čtyři měsíce nedostal a stav svých pozemků zná jen z dronových snímků. „Vylil se tam benzen na ornou půdu a zasáhl její horní část, která je nejúrodnější. Ze zemědělského hlediska je půda znehodnocená,“ doplňuje.
Sanaci provádí specializovaná firma, jejíž pracovníci se pohybují v ochranných oblecích mezi desítkami vyhloubených sond. Oblast střeží policie a přístup nemají ani vlastníci.
„Vstup tam je zakázaný a velmi komplikovaný. Probíhají práce na odstraňování kontaminace a jsou tam hydrogeologické vrty,“ potvrzuje Radek Buryánek, mluvčí hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.
Svá pole Jan Fridrich vždy pronajímal. Teď jsou podle něj bezcenná. Stejně jako majitelé dalších postižených pozemků si je jistý, že o obilí z jeho polí už nikdo zájem mít nebude.
Odkup státem?
Ministerstvo zemědělství zatím kompenzace nechystá. „Nyní kompenzace nejsou na pořadu dne. Zemědělci by je měli vymáhat po viníkovi havárie po došetření případu,“ uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.
Podle starostky Júlie Vozákové může šetření trvat i několik let a nejvýhodnější by podle ní bylo, kdyby stát pozemky od postižených vlastníků vykoupil.
Česká inspekce životního prostředí aktuálně eviduje 34 vlastníků zasažených pozemků.