Čech, který chtěl údajně k IS, podal stížnost proti vazbě. Řešit ji bude Krajský soud v Plzni
První Čech, který se chtěl podle policie přidat k takzvanému Islámskému státu, je ve vazbě. Muži z jižního Plzeňska hrozí vězení od 3 do 12 let. Jeho spis má teď Krajský soud v Plzni, který bude projednávat stížnost na vzetí do vazby.
„Při převzetí do vazby byl obviněný stíhán pro zločin účasti na organizované zločinecké skupině ve stádiu pokusu. Na okresním soudu Plzeň – jih bylo pouze rozhodováno o vazbě a nyní se spis nachází na Krajském soudu v Plzni,“ potvrdila mluvčí plzeňského okresního soudu Petra Sochůrková.
Kauza se podle ní stále vyšetřuje, je v přípravném řízení a obžaloba zatím nebyla podána. „Jméno, věk a bydliště týkající se osoby, proti které je vedeno trestní řízení, soud neposkytuje,“ dodala.
„Ve vazebních věcech rozhoduje krajský soud s největším urychlením a v konkrétním případě je doba rozhodnutí o stížnosti závislá na dodání podkladů, které si vyžádal předseda senátu. Po obdržení potřebných podkladů bude možné rozhodnout v řádech několika dnů,“ uvedl mluvčí Krajského soudu v Plzni David Ungr.
Vazba kvůli obavě z útěku
Muž byl podle týdeníku Respekt zadržen letos v lednu v Turecku na mezinárodním letišti. Policie ho zpočátku vyšetřovala na svobodě. Soud se ale obával, že by mohl v trestné činnosti pokračovat nebo utéct, proto rozhodl o vazbě.
Při zadržení v Turecku měl podle týdeníku u sebe letenku na vnitrostátní linku na syrské hranice. Tamní policii muž údajně přiznal, že plánuje přechod do Sýrie, která je zmítaná občanskou válkou a jejíž části jsou pod kontrolou IS.
Turečtí policisté poté zadrženého vrátili do Česka a informovali české kolegy. Podle dostupných informací nebyl součástí větší skupiny lidí. Případem se zabývá protiextremistické oddělení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.
Ve výpovědích muž sdělil, že důvodem jeho cesty do Sýrie bylo přidat se k IS, napsal dnešní Respekt. Týdeník identitu muže zná, kvůli rané fázi vyšetřování a jeho rodině se rozhodl ji nezveřejnit.
Zkouška českého práva
Europoslanec za TOP 09 a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil Českému rozhlasu řekl, že je v tuto chvíli těžké určit, jak se soud zachová, jelikož jde o první podobný případ v Česku.
O případu mluvil europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil a odborník na bezpečnost Emil Aslan
„Minulý rok jsme vedli velkou debatu o tom, jestli české právo je schopné dostatečně postihnout potencionální bojovníky Islámského státu, to znamená Čechy, kteří se rozhodnou do Sýrie odejít a bojovat v této zločinecké organizaci,“ uvedl Pospíšil.
Podle něj se na tomto případĚ ukáže, zda české trestní právo stačí nebo naopak platí názor Evropské komise a některých českých specialistů, kteří vyzývali ministra spravedlnosti Roberta Pelikána z hnutí ANO, aby doplnil trestní zákoník a připravil novelu.
Ministr spravedlnosti úpravy odmítl s tím, že české trestní právo je dostatečné. To byla podle Pospíšila chyba, vláda měla podle něj novelu už dávno připravit a vyslyšet názory odborníků.
„Nejsem příznivcem novel trestního práva, ale v tomto případě se české trestní právo mělo novelizovat a měl se doplnit speciální paragraf, který by postihoval v situaci, kdy někdo vykonává službu v takové teroristické mezinárodní organizaci,“ vysvětlil bývalý ministr spravedlnosti a dodal:
„Je příliš riskantní čekat na to, jak české soudy vyloží platný český trestní zákon a jak rozhodnou české soudy. Jestli současné trestní právo stačí na bojovníky Islámského státu.“
Vláda minulý týden podpořila novelu trestního zákoníku, která zavádí přísnější tresty za podporu terorismu. Jak ale přesně postihnout člověka, který se chce k radikálům přidat, předloha neuvádí.
Od začátku občanské války v Sýrii do ní odešlo bojovat víc než 20 tisíc lidí ze zahraničí. Přes 4000 tvoří Evropané a Američané, z Evropy nejvíc z Belgie, Francie, Německa a Británie.