Češi se ani v době škrtů a zdražování nevzdávají dobrovolnictví
Ani období vládních škrtů a zvyšujících se cen potravin a energií neodrazuje Čechy od dobrovolnické práce. Podle odhadů chodí do nemocnic nebo domovů důchodců bez nároku na odměnu zhruba třetina lidí. Dnes si dobrovolníci připomínají svůj mezinárodní den.
„Dobrovolnictví je skutečně něco, co mi připadá, že je takovou solí v současném světě, kdy lidi mohou dělat něco dobrého, pro co se sami rozhodli, nejsou k tomu nuceni. A zase, když už nemůžou, tak prostě jdou od toho,“ vysvětluje Jan Bárta, ředitel humanitární organizace ADRA, která dobrovolníky sdružuje.
Například na geriatrickou kliniku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze dochází několik dobrovolníků jednou týdně. S pacienty tráví hodinu, hodinu a půl. Třeba Petra Mahelová svým klientům čte.
S dobrovolníky i pacienty na Geriatrické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze natáčela reportérka Radiožurnálu Květa Moravcová.
„Musím říct, že v mém životě se mám dobře, mám skvělou rodinu, přátele, práci, kterou mám ráda. A asi ne každý na tom tak je, tak třeba moje přítomnost nebo to, že se na někoho usměju a strávím s ním čas, mu aspoň trochu pomůže,“ vysvětluje.
Právě čas je podle Jana Bárty vzácný dar, který může potřebným věnovat většina z nás. „Je to úžasná věc, že tam přijde někdo, kdo ten čas má. A ukazuje se, že to nakonec naplňuje i ty lidi, kteří ten čas poskytují,“ říká.
Přízeň dobrovolníků, se kterými si klienti můžou třeba číst nebo jen tak povídat, využívá i paní Marie Papírníková, která na geriatrii Všeobecné fakultní nemocnice v Praze leží.
„Já to schvaluju všema deseti. Je to super. Protože opravdu dědečkové a babičky jsou pak úplně jiní. Vzpomínají na mládí, hezky se jim to vybavuje a zapomenou na nemoci, na strasti, na to utrpení,“ odměňuje dobrovolníky svým nadšením paní Papírníková.
Kromě dobrovolničení pod hlavičkou organizace Češi také rádi pomáhají sami, sousedskou výpomoc poskytlo podle výzkumu Národního dobrovolnického centra více než 70 procent lidí.