České chaty a chalupy nejsou před zloději příliš bezpečné
Češi jsou tradičně považováni za nadšené chataře a chalupáře. Pojišťovna Generali proto vypracovala průzkum, zda a jak svá rekreační obydlí zabezpečují před vloupáním. Zajímalo ji také, jaké konkrétní zkušenosti již se zloději mají. Výsledky ovšem příliš povzbudivé nebyly.
„Hlavní zprávou asi je, že s vykradenou chatou nebo chalupou se už setkala více než třetina všech chatařů a chalupářů a 25 procent vykradených uvedlo, že šlo dokonce o opakovaný případ,“ komentoval výsledky průzkumu tiskový mluvčí pojišťovny Jiří Cívka.
Podle něj se zloději zaměřují hlavně na zpeněžitelné věci jako jsou nástroje, nářadí či elektronika, často ale berou i méně cenné věci.
Jiří Cívka z pojišťovny Generali komentuje výsledky průzkumu mezi českými chataři a chalupáři
„Motivem vloupání nemusí být vždy pouze obohacení se, ale často je to touha po jídle a střeše nad hlavou,“ vysvětlil Cívka. Škoda způsobená násilným vniknutím tak prý občas bývá dokonce vyšší než hodnota odcizených věcí.
Podle Cívky je většina českých chat a chalup zajištěna proti vniknutí nepovolaných osob poměrně nedostatečně, přestože je řada dotázaných přesvědčena o opaku. Nezanedbatelný počet majitelů pak zabezpečení nemá vůbec nebo spoléhá jen na sousedy či psa.
Relaxace, ale i dřina
Investice do chat a chalup bývají značné, další výdaje pak zpravidla připadnou na pojištění. „Lidé si v průměru cení svoje chaty a chalupy na 1 300 000 korun. Co je zajímavé, čtvrtina chatařů a chalupářů vůbec neví, jaká je hodnota jejich chaty. A možná bude zajímavý i fakt, že nad 2 500 000 korun cení svoje chaty a chalupy přibližně 10 procent chatařů a chalupářů,“ upřesnil Cívka.
Podle průzkumu si lidé nejčastěji spojují chaty a chalupy s relaxací, odpočinkem, pohodou a klidem. Výjimkou ale nebyly ani odpovědi jako práce, dřina nebo zátěž. Odpočinek a vzpomínky na dětství přitom více oceňují ženy.
Z výzkumu také vyšlo najevo, že nejvíc chat a chalup se nachází ve Středočeském, Jihočeském a Moravskoslezském kraji.
Před útoky nenechavců ale nejsou bezpečné ani zahrádkářské kolonie, proto podobný průzkum proběhl i mezi zahrádkáři. Podle Cívky se s poškozením svého majetku opakovaně setkalo téměř 60 % respondentů. Většina z nich má přitom zahradu přímo u rodinného domu.