České chaty a chalupy nejsou před zloději příliš bezpečné

Češi jsou tradičně považováni za nadšené chataře a chalupáře. Pojišťovna Generali proto vypracovala průzkum, zda a jak svá rekreační obydlí zabezpečují před vloupáním. Zajímalo ji také, jaké konkrétní zkušenosti již se zloději mají. Výsledky ovšem příliš povzbudivé nebyly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chalupa U lávky - těch bylo v Lavičném až patnáct

Chalupa U lávky - těch bylo v Lavičném až patnáct | Foto: Lukáš Peška

„Hlavní zprávou asi je, že s vykradenou chatou nebo chalupou se už setkala více než třetina všech chatařů a chalupářů a 25 procent vykradených uvedlo, že šlo dokonce o opakovaný případ,“ komentoval výsledky průzkumu tiskový mluvčí pojišťovny Jiří Cívka.

Podle něj se zloději zaměřují hlavně na zpeněžitelné věci jako jsou nástroje, nářadí či elektronika, často ale berou i méně cenné věci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Cívka z pojišťovny Generali komentuje výsledky průzkumu mezi českými chataři a chalupáři

„Motivem vloupání nemusí být vždy pouze obohacení se, ale často je to touha po jídle a střeše nad hlavou,“ vysvětlil Cívka. Škoda způsobená násilným vniknutím tak prý občas bývá dokonce vyšší než hodnota odcizených věcí.

Podle Cívky je většina českých chat a chalup zajištěna proti vniknutí nepovolaných osob poměrně nedostatečně, přestože je řada dotázaných přesvědčena o opaku. Nezanedbatelný počet majitelů pak zabezpečení nemá vůbec nebo spoléhá jen na sousedy či psa.

Relaxace, ale i dřina

Investice do chat a chalup bývají značné, další výdaje pak zpravidla připadnou na pojištění. „Lidé si v průměru cení svoje chaty a chalupy na 1 300 000 korun. Co je zajímavé, čtvrtina chatařů a chalupářů vůbec neví, jaká je hodnota jejich chaty. A možná bude zajímavý i fakt, že nad 2 500 000 korun cení svoje chaty a chalupy přibližně 10 procent chatařů a chalupářů,“ upřesnil Cívka.

Podle průzkumu si lidé nejčastěji spojují chaty a chalupy s relaxací, odpočinkem, pohodou a klidem. Výjimkou ale nebyly ani odpovědi jako práce, dřina nebo zátěž. Odpočinek a vzpomínky na dětství přitom více oceňují ženy.

Z výzkumu také vyšlo najevo, že nejvíc chat a chalup se nachází ve Středočeském, Jihočeském a Moravskoslezském kraji.

Před útoky nenechavců ale nejsou bezpečné ani zahrádkářské kolonie, proto podobný průzkum proběhl i mezi zahrádkáři. Podle Cívky se s poškozením svého majetku opakovaně setkalo téměř 60 % respondentů. Většina z nich má přitom zahradu přímo u rodinného domu.

Václav Orcígr, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme