ČSSD si zakázala spolupráci s SPD na celostátní úrovni. Zákaz sociální demokraté přijali jednomyslně

Širší vedení ČSSD zakázalo sociální demokracii spolupráci s hnutím SPD Tomia Okamury na celostátní úrovni. Navázalo tak na rozhodnutí sjezdu, že její vláda s ANO se nesmí opírat o hlasy SPD. Doposud platí pro sociální demokraty zákaz celostátní spolupráce s KSČM.

Hradec Králové Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva místopředseda Roman Onderka, předseda Jan Hamáček a místopředsedové Jiří Zimola a Martin Netolický na zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD, které se zabývalo 28. dubna 2018 v Hradci Králové především vládní koaliční dohodou s ANO a přípravami na komunální volby.

Zleva místopředseda Roman Onderka, předseda Jan Hamáček a místopředsedové Jiří Zimola a Martin Netolický na zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD, které se zabývalo 28. dubna 2018 v Hradci Králové především vládní koaliční dohodou s ANO a přípravami na komunální volby. | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

„Už na sjezdu jsme si odsouhlasili usnesení, že jakákoli vládní odpovědnost ČSSD nesmí být závislá na hnutí SPD. Dnes (v sobotu, pozn. red.) na zasedání ústředního výboru jsme odsouhlasili usnesení, kdy si ČSSD sama zakazuje spolupráci s SPD na celostátní úrovni. Byl dokonán proces, který začal na našem sjezdu," řekl novinářům místopředseda strany Roman Onderka.

Hamáček: Termín referenda o vládě uvnitř ČSSD bude záležet na vyjednávání s ANO

Číst článek

Zákaz spolupráce byl přijat jednomyslně, řekl novinářům po jednání ústředního výkonného výboru strany její předseda Jan Hamáček.

Vymezení proti Okamurovu hnutí žádají sociální demokraté i po ANO jako případném koaličním partnerovi. Usilují mimo jiné o to, aby členové Okamurova hnutí byli odvoláni z vedení sněmovny a jejích orgánů. Důvodem jsou výroky představitelů SPD, kterými zpochybňovali holokaust nebo se vymezovali vůči členství Česka v Evropské unii.

Hamáček také oznámil, že o vstupu do vlády s hnutím ANO rozhodnou členové sociální demokracie ve stranickém referendu.

Přesnou otázku formuluje až předsednictvo. Sociálné demokraté budou hlasovat tajně na schůzích místních organízací. Referendum bude platné pouze tehdy, když se do něj zapojí 25 procent všech členů strany. 

Lenka Militká, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme