Dary politickým stranám od ČEZu jsou zřejmě nedokazatelné
Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg uvedl pro Aktuálně.cz, že bývalý generální ředitel energetické společnosti ČEZ Martin Roman a firma samotná financovali politické strany – kromě té jeho. Sám ministr Schwarzenberg už nechce svá slova komentovat a žádost o rozhovor odmítl a jeho slova popřeli zástupci všech parlamentních uskupení. Žádná z oficiálních zpráv o hospodaření totiž polostátní ČEZ nezmiňuje.
„ODS jako klasická politická strana zveřejňuje seznam svých sponzorů a dárců zcela transparentně,“ uvedl místopředseda ODS Pavel Blažek.
Vyloučil jakékoliv dary pro ODS, které by byly mimo její oficiální účetnictví.
„Konkrétní důkazy, pokud jde o papírové podoby, to, jak byly financovány konkrétní politické strany, to si myslím, že já nemohu komentovat. V politických stranách obecně docela bují systém jakéhosi netransparentního chování právě proto, že finanční výroční zprávy zkoumá pouze z hlediska formálních předpokladů jediný kontrolní orgán, a to je tedy kontrolní orgán Sněmovny,“ řekl poslanec za TOP 09 Stanislav Polčák.
O údajném financování politických stran společností ČEZ mluvili poslanci Pavel Blažek a Stanislav Polčák a komentátor ČRo Petr Nováček v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3
Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček nevyloučil, že obvinění Karla Schwarzenberga může být pravdivé, ale uvedl, že ho nikdo nikdy nedokáže.
„V polovině 90. let bylo nejběžnější metodou sanování politických stran v kampaních to, že dotyčný utajený sponzor financoval část reklamní kampaně té politické strany. Anebo naopak se to taky dalo dělat tak, že pokud jde o velkou firmu, tak že si u někoho, kdo je spřízněn s tou politickou stranou, objedná reklamní blok, velkou reklamní kampaň, a ten dotyčný pak část těch peněz předá té svojí spřízněné straně,“ řekl Petr Nováček.
Dodal, že Karel Schwarzenberg by se ocitl v důkazní nouzi, kdyby měl to, co dnes řekl, dokázat.
„Je notoricky známé, že ať už šlo o nejrozmanitější aktivity či plány ČEZu, tak vždycky nacházely pochopení zejména u dvou politických stran – u sociální demokracie a u Občanské demokratické strany. Ale tím prosím nechci říct, že Martin Roman právě těmto dvěma stranám s prominutím přihrával jakési peníze do jejich fondu,“ uvedl komentátor.
Domnívá se, že celá kauza nakonec „vyzní do ztracena“, protože kdyby tomu tak nebylo, tak by to znamenalo, že politické strany de facto tunelují stát tím způsobem, že se přiživují na firmách, v nichž je stát většinovým vlastníkem, což by bylo velmi vážné a svědčilo by to o „chorobném prolnutí“ sféry politiky se sférou byznysu a o tom, že stát je v područí politických stran.