Den české státnosti připomněl patrona českých zemí - svatého Václava
Dnes si připomínáme Den české státnosti; 28. září je datem úmrtí svatého Václava. Národní pouť ve Staré Boleslavi navštívilo několik tisíc lidí. Biskupové a kardinál Miloslav Vlk sloužili mši nad relikvií, lebkou svatého Václava. Život a odkaz tohoto českého knížete si připomněli také v dalších městech v zemi.
Sváteční den připadá na svátek katolického světce sv. Václava, českého knížete a patrona země, jehož jméno patří v Čechách i nyní k nejrozšířenějším. Svatý Václav se podle literárních pramenů narodil kolem roku 907 jako nejstarší syn knížete Vratislava I. Vzdělání získal na Budči a pod vlivem své babičky Ludmily se už v mládí přiklonil ke křesťanství.
Za nejasných okolností se dostal do střetu s římským císařem Jindřichem I. a nakonec byl zavražděn vlastním bratrem Boleslavem ve Staré Boleslavi. Mnohé údaje o životě knížete Václava nám však dnes zůstávají utajeny, protože četné legendy jsou většinou velmi málo hodnověrné.
Už koncem 10. století Václava považovali za svatého nejen v Čechách, ale i v Německu a v 11. století i Polsku a Rusku. Od 2. poloviny 11. století se sv. Václav stal ústřední osobností státního kultu a ochráncem českého státu před nepřítelem. Zároveň se stal symbolem zemského práva a v neposlední řadě i patronem prostého lidu. Svatý Václav zůstal dodnes národním světcem a také jedním ze základních symbolů státnosti.
Pozici svatého Václava posiloval i císař Karel IV., který novou korunu českých králů věnoval právě prvnímu patronu českých zemí. Svatováclavská koruna kdysi bývala uložena na lebce tohoto světce a budoucí panovník si ji mohl propůjčit fyzicky pouze na jediný den - den korunovace.
Název státního svátku ale Václavovo jméno neobsahuje. Den české státnosti je totiž kompromisem, protože při projednávání zákona o svátcích se před několika lety strhl ve sněmovně "boj o Václava." V nebývale ostré hádce o jeho roli v dějinách tehdy levice návrh na nový svátek odmítala s argumenty o proněmeckém zneužívání svatováclavské tradice za nacistické okupace Čech a Moravy.
Státním svátkem je dnešek od roku 2000.