Den sňatku Elišky Přemyslovny s Janem Lucemburským se může stát významným dnem
Poslance dnes čeká takzvané opoziční okénko. Po dohodě šéfů klubů budou mít na programu přednostně návrhy zákonů, které připravily ODS, TOP 09, KSČM a hnutí Úsvit. Třeba komunisté chtějí znovu prosadit placené první tři dny nemocenské, ODS pak zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Dostane se i na předlohu poslance Úsvitu Augustina Andrleho, který chce mezi významné dny zařadit 31. srpen, tedy datum sňatku Elišky Přemyslovny s Janem Lucemburským.
Eliška Přemyslovna chtěla být původně jeptiškou, svého snu se ale vzdala a politickým sňatkem s Janem Lucemburským zajistila své vlasti ochranu římské říše a více než sto let míru.
„Tím, že se provdala za Jana Lucemburského, udělala více než všichni ostatní králové a knížata dohromady mečem a zbraněmi. Ona to udělala jen sňatkem,“ popsal autor předlohy, poslanec Úsvitu Augustin Andrle.
Poslanci budou jednat o zařazení data sňatku Elišky Přemyslovny s Janem Lucemburským mezi významné dny. Jde o 31. srpen. Více Věra Masopustová
Návrh podpořili zástupci většiny sněmovních stran kromě komunistů. Podepsali se pod něj například šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, jeho stranický kolega a ministr kultury Daniel Herman, za hnutí ANO Helena Válková a z ČSSD Jiří Koskuba. Hlasovat se pro něj chystá i místopředseda sněmovny za TOP 09 a Starosty Petr Gazdík.
„Je to krásné nepolitické téma, ve kterém se bude každý rozhodovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Klub k tomu asi nebude mít jednotné stanovisko, nicméně já věc podporuju, protože si myslím, že my Češi bychom se měli dívat do minulosti a poučit se z českých dějin, abychom nedělali stejné chyby jako kdysi naši předci,“ domnívá se.
Přestože někteří koaliční poslanci návrh podporují, samotná vláda je proti. Ministři si myslí, že je to jen historická událost bez hlubšího významu pro současnost. Poslední slovo ale bude mít Parlament.