„Za úspěch považujeme to, že obhájíme vládu. Nic menšího se za úspěch považovat nedá,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Matěj Ondřej Havel, poslanec a místopředseda TOP 09.
Nový pevný termín schválila Sněmovna na návrh předsedy poslanců STAN Josefa Cogana, který jej zdůvodnil obstrukcemi opozice zejména při závěrečném kole projednávání novely.
Policie podezírá Okamuru z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo z omezování jejich práv a svobod. Plakáty podle ní měly rasistický nebo xenofobní podtext.
Proti hlídačkovnému se kromě Senátu postavili ministr školství Mikuláš Bek nebo Česká konference rektorů. Vytkli této poslanecké úpravě vládní předlohy nesystémovost.
Aliance daňových poplatníků je sdružení, které chce mluvit za „běžné“ lidi. Argumentuje proti zvyšování tím, že si lidé utahují opasky, protože ceny energií v Británii stále rostou.
Pod vedením Kateřiny Konečné mají být na kandidátce lidé z KSČM, ČSNS a SD-SN. Zákon ale to, jestli na jedné kandidátce mohou být členové různých stran, neupravuje.
„Vládní koalice otevřela cestu korupci,“ reaguje protikorupční expert, podle něhož se tak mimo kontrolu veřejnosti dostanou tendry za skoro 23 miliard korun.
Schillerová v neděli v pořadu řekla, že opozice se chystá v polovině ledna postavit proti zvyšování televizních a rozhlasových poplatků. Širokou diskusi očekává také k změně rozpočtového určení daní.
Předlohu schválila dolní komora hlasy 99 ze 177 přítomných poslanců, proti jich bylo 78. Pro novelu zvedli ruku zástupci vládních ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 a nezařazený Ivo Vondrák (dříve ANO).
Novela tří zákonů označovaná jako lex Babiš II například znemožnila, aby vybraní veřejní funkcionáři byli zároveň skutečnými majiteli médií. Návrh na zrušení podalo 70 poslanců ANO.
„Stát by se měl zastat těch, kdo zachrání miliony z veřejné kasy a naopak si došlápnout na lobbisty, aby na ně bylo skutečně vidět,“ okomentoval pro iROZHLAS.cz návrh za Piráty Jakub Michálek.
„Současná Sněmovna je nejméně výkonná od roku 1989. A je také jednou z nejrozhádanějších, bohužel často nad hloupými tématy,“ říká politolog Jan Kubáček pro Český rozhlas Dvojka.
Poslední schvalovací kolo reformy penzí zatím trvalo tři jednací dny a vyplnilo zhruba 12,5 hodiny čistého času. Do řádné debaty evidoval sněmovní systém na konci jednání 43 poslaneckých přihlášek.
Vyslovení nedůvěry Šimkovičové podpořilo při hlasování 68 poslanců, proti Suskovi hlasovalo 67 zákonodárců. Ke schválení návrhů byl potřebný souhlas nadpoloviční většiny celé 150členné sněmovny,
Limit pro zakázky zadávané napřímo se zřejmě zvýší o polovinu. Má to ulehčit obcím od byrokracie a reagovat na inflaci. Mimo kontrolu veřejnosti se ale nově dostanou tendry za skoro 23 miliard korun.
Komise sejde opět v polovině listopadu. Závěrečnou zprávu představí do poloviny prosince. Mapovat bude tragické události od rána 21. prosince do konce zásahu záchranných složek, především policie.
Z volebního modelu agentury STEM vyplývá, že do Sněmovny by se dostalo ještě hnutí SPD, Piráti a mohli by se do ní vrátit komunisté, kteří těsně překročili potřebnou pětiprocentní hranici.
„Chápu, že koalice má stále ty hlasy a stále má většinu. Ale patřilo by podle mě k určité politické kultuře, kdyby vláda předstoupila před Sněmovnu a o důvěru si řekla,“ uvedl Vondráček.
Systém kvůli normám nového stavebního zákona a podmínkám antimonopolního úřadu zůstane v současné podobě, potvrdil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) na schůzi Poslanecké sněmovny.
Zákon, kterému se říká Lex Beneš, byl přijatý v roce 2004 a píše se v něm, že se Edvard Beneš zasloužil o stát. Vzápětí se objevila ve veřejném prostoru polemika, jestli byl Lex Beneš správným krokem.
Vládní novela se týká i dalšího prodlužování dočasné ochrany pro uprchlíky. V pořadí sedmou úpravu zákona nazývaného lex Ukrajina nyní projednají sněmovní výbory bezpečnostní a pro sociální politiku.
Juchelka vede mediální výbor a je členem sociálního výboru. V poslaneckém klubu ANO zastává místopředsednickou funkci a je stínovým ministrem práce a sociálních věcí tohoto hnutí.