Systém kvůli normám nového stavebního zákona a podmínkám antimonopolního úřadu zůstane v současné podobě, potvrdil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) na schůzi Poslanecké sněmovny.
Zákon, kterému se říká Lex Beneš, byl přijatý v roce 2004 a píše se v něm, že se Edvard Beneš zasloužil o stát. Vzápětí se objevila ve veřejném prostoru polemika, jestli byl Lex Beneš správným krokem.
Vládní novela se týká i dalšího prodlužování dočasné ochrany pro uprchlíky. V pořadí sedmou úpravu zákona nazývaného lex Ukrajina nyní projednají sněmovní výbory bezpečnostní a pro sociální politiku.
Juchelka vede mediální výbor a je členem sociálního výboru. V poslaneckém klubu ANO zastává místopředsednickou funkci a je stínovým ministrem práce a sociálních věcí tohoto hnutí.
Sněmovně a vládě premiéra Petra Fialy (ODS) v současné době věří podle průzkumu shodně 21 procent lidí, z ústavních institucí tak mají nadále nejnižší důvěryhodnost.
Poslanecká sněmovna projednávala možné změny v důchodovém systému. Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš označil vládní návrh za okrádání penzistů, podle vládní ODS ale jde o nutné kroky.
Předlohu schválila Sněmovna hlasy 107 ze 173 přítomných. Pro byli až na několik výjimek zákonodárci pětice koaličních stran a opozičního hnutí SPD. Poslanci ANO se většinově hlasování zdrželi.
Od července se podle koaličního návrhu schváleného v novele zvýší příspěvky na péči ve třech ze čtyř stupňů závislosti na pomoci druhých o zhruba desetinu až dvě pětiny.
„Lidé v této zemi chudnou, jsme nejhorší v Evropské unii, vláda nezvládá řídit zemi, ale zabývat se budeme jedním soukromým e-mailem. To mluví za všechno,“ reagoval na svolání schůze Babiš.
Jednání o materiálu ve zrychleném režimu, tedy bez nutnosti dodržet obvyklé lhůty, už kritizovala Evropská komise i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Do budoucna by se podle ministra vnitra měly propojit policejní, zbrojní a zdravotnické registry. Celospolečensky pak bude nutné zvyknout si na pravidlo „dívej se a mluv“.
Poslanecká sněmovna v pátek schválila takzvaný lex Ukrajina, který by umožnil ukrajinským uprchlíkům prodloužit si dočasnou ochranu. Dále poslanci jednali o povinném ručení a komunitní energetice.
Wilders večer po vyhlášení prvních odhadů nadšeně vystoupil před svými příznivci v jedné z restaurací v Haagu a prohlásil, že voliči promluvili a mají toho dost.
Vládní strany mají ve sněmovně většinu čtyř hlasů. Pro vyslovení důvěry Ficova kabinetu hlasovali pouze vládní poslanci; jeden z nich se nezúčastnil, ze zdravotních důvodů se nemohl dostavit.
Opozice vyčítali kabinetu třeba to, že nic nedělá s vysokými cenami energií. Vláda naopak vinila hnutí ANO za to, že za situaci může osm let jeho vládnutí.