Do ČT vtrhli ozbrojenci. Vojenská policie si přišla pro dokumenty
Do budovy zpravodajství České televize večer vtrhli příslušníci vojenské policie. Prohledali kancelář redaktora Karla Rožánka, kterou už ve čtvrtek zapečetili. Hledali tam dokumenty související s bývalým šéfem vojenské zpravodajské služby Miroslava Krejčíka.
Podle jejich mluvčího Jana Čermáka k tomu mají soudní příkaz. „Vojenská policie se na základě soudního příkazu pokouší zajistit důkazy ve věci důvodného podezření ze spáchání trestného činu ohrožení utajované informace,“ řekl Čermák.
Pokus o rozhovor s šéfredaktorem ČT Karlem Novákem a generálním ředitelem Jiřím Janečkem v pořadu Stalo se dnes
Asi devítičlenná skupina mužů vtrhla do budovy zpravodajství České televize krátce před devatenáctou hodinou. Přeskočili turnikety ve vrátnici a zamířili ke kanceláři redaktora Karla Rožánka.
Většina z mužů nebyla nijak označená, čtyři z nich byli v plné zbroji, v kuklách, helmách, neprůstřelných vestách, s automatickými zbraněmi. Situace se uklidnila až po příjezdu Policie České republiky.
Velitel zakázal šéfredaktorovi mluvit
Členové vojenské policie teď v kanceláři Karla Rožánka vyjednávají se šéfredaktorem zpravodajství Karlem Novákem. Velitel zásahu přitom Novákovi zakázal telefonicky mluvit s moderátorem Radiožurnálu.
Na místo dorazil i generální ředitel ČT Jiří Janeček, který Radiožurnálu řekl, že televize bude nadále chránit zdroje svých informací. „Chráníme svoje zdroje a čekáme na soudní rozhodnutí. Přece máme právo na ochranu svého zdroje,“ řekl generální ředitel ČT.
Česká televize na svém webu oznámila, že se kvůli zásahu obrátí přímo na premiéra Petra Nečase.
Za nepřiměřený považuje postup vojenské policie v České televizi předseda výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny František Bublan. Českému rozhlasu řekl, že se věcí bude výbor zabývat v úterý, na kdy má naplánované jednání. Pokud to bude možné, výbor pozve také šéfa vojenské policie i ministra obrany:
„Od posledního jednání, kdy jsme projednávali kauzu s bývalým generálem Krejčíkem, tak nám bylo slíbeno, že ministerstvo obrany prošetří celou věc. A jestli to šetří takovým způsobem, že pouze hledají formu nebo způsob, jak informace unikly a nepátrají nebo nezkoumají obsah, tak je to velké zklamání a selhání policie.“
Postup vojenské policie nechápe ani místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím z ODS. Je přesvědčený, že dokument mohla získat standardnějším způsobem.
„Zvolit metodu ozbrojenců s kuklami na hlavách a s automatickými zbraněmi, kteří na recepci přeskakují přístupová zařízení, to je pro mě nepředstavitelné. Nechápu to, nerozumím tomu, proč zvolila vojenská policie tento bláznivý postup,“ řekl Vidím.
Ministr obrany Alexandr Vondra nechá postup vojenské policie v České televizi prověřit. Do trestního řízení ale nechce zasahovat.
„Vojenská policie koná úkony v trestním řízení na příkaz soudu. Ministr obrany zásah ani nenařídil, ani nesmí zasahovat do trestního řízení. Způsob provedení zásahu v České televizi nechá samozřejmě prověřit,“ říká mluvčí resortu obrany Jan Pejšek.
Prohlídka byla podle redaktorky Českého rozhlasu Evy Rajlichové, která zásah sledovala, důkladná. Ukončena byla půl hodiny před půlnocí. Účastníci zásahu odcházeli asi se sedmi bílými plastovými pytli. Podle redaktorů České televize si odnesli nejen písemnosti, ale také CD, kazety a počítače.
Česká televize podala na postup vojenské policie stížnost a další kroky zvažuje.